Barkod Nedir Ne İşe Yarar?

Aldığımız ürünlerde yer alan barkotların herkes tarafından bilinmeyen ancak bilinmesi gereken birçok işlevi ve gereksinimi mevcuttur. Mutlaka bilinmesi gereken önemli bilgiler arasında yer alan barkotla alakalı tüm bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Giyimden gıdaya, kozmetikten manav alışverişine ve aklınıza gelen her türlü ihtiyaç ürününüze varana kadar bu ürünlerde barkotlar yer alıyor. Barkotların kullanılmasındaki ilk amaç öncelikle ürün ayrımı yapmaktır. Hayatımızın her alanında ve aldığımız her üründe yer alan barkotlar, bakıldığında zemini beyaz ve üstünde yer alan çizgi ve rakamları siyah olan bir kısımdır. Barkotların kullanılmasının en öncelikli sebebi ve olmadığında karşılaşılabilecek sorunlar da burada mevcuttur. Barkotlar, ürünlerin belirli yerlerine ambalaj üzerine yapıştırılır ya da direk ambalajla birlikte basılır.

Barkod Sistemi Nasıl Kullanılıyor?

Barkotlar, ürünlerin genellikle arka kısımlarında yer alıyor. Zemini beyaz ve üst kısmı siyah olarak basılan bu barkotlar, ürünlerin ne ürünü olduğunu, fiyatını ve kasadan geçerken ismini sizlere sunuyor. Özellikle de ürünlerin fiyatlarının tam anlamıyla doğru olarak müşterilere sunulabilmesi için barkod sisteminin kullanılması oldukça önemlidir. Aynı zamanda yalnızca ürüne dair bilgi almak değil, ürünlerin kısa sürede kasadan geçirilmesi için de barkod sisteminin kullanımına yer veriliyor. Marketlere ve mağazalara gelen tüm ürünlerde barkotlar bu sebeplerle yerini alıyor ve çok kısa sürede, onlarca, yüzlerce hatta binlerce ürün kasadan hemen geçirilebiliyor.

Barkod Okuyucular

Barkod sistemi aynı zamanda yalnızca barkod okuyucular tarafından okunur. Barkotlarda yer alan numaralar, bu barkodun hangi ülkeye ait olduğunu, hangi işletme tarafından verildiğini, mamulün hangi şirkete ait olduğunu, kontrol sayısını, teşkilat tarafından işletmeye verilen numaraları bizlere gösterir. Hangi ülkenin hangi ürününü tüketmiş olduğunuzu, giymiş olduğunuzu barkotlar sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Türkiye barkodları 869 numarası ile başlar. Geri kalan numaralar ise üçerli ya da beşerli şekilde bölünerek, ürünün hangi firmaya ve işletmeye ait olduğunu sizlere gösterir.

Barkotsuz Ürünler Alınmaması Gereken Ürünlerdir

Barkod numaralarının, barkod sisteminin ve barkod okutucuların kullanılmasının önemi asla aza indirgenemez. Aynı zamanda bazı ürünlerde barkod olmaması sizleri korkutmasın. Bazı ürünlerin, ekmek gibi, hazır ya da evde yapılıp satılan ürünler gibi ürünlerin barkodu üzerinde yer almayabilir. Bunun en temel sebebi ise, ürüne dokunmamak ve temas etmemektir. Bu nedenle onların barkodları mutlaka mağaza ve market kasalarında yerini alır. Gün boyu ne satıldığını, kaç adet satıldığını da bizlere ve üreticilere, barkotlar yansıtabilir. Barkotsuz olan ürünler, ne yazık ki hangi ülkeye, hangi şirkete ve işletmeye ait olduğu bilinmeyen ürünlerdir. Bu nedenle bir ürün alırken mutlaka barkotlu olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Sizler de bu alana dair hizmet almak için https://www.barkodonline.com/ firmamızı ziyaret edebilir ve hizmet alabilirsiniz.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.