Bilgisayar Hızlandırmanın 20 Etkili Çözüm Yolu

Bilgisayarınız kasıyor ve siz bu durumdan şikayet ediyorsanız bu makale tamda size göre.Oyun oynarken bilgisayarım kasıyor.Bilgisayarım çok yavaş açılıyor.Gibi sorunlarınızı çözeceğiz.

20.Masaüstü arkaplanı kullanıyorsanız, masaüstü arkaplan renginizi siyah ve siyah tonlarında sade bir görünümlü arkaplan seçmeye özen gösterin.Yüksek çözünürlüklü arkaplanlar bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir.

19.Bilgisayarınıza internetten virüs bulaşmış olabilir.Bu yüzden bilgisayarınıza iyi bir antivirus programı kurun.Ve iyi bir tarama yapın.

18.Dizüstü bilgisayar kullanıyor,iseniz güç ayarları bölümünden güç tasarrufu bölümünü seçin.
17.C veya D kullandığınız diski temizleyin ve en az %25 boş alan bırakın. Disk gereksiz yere şiştiğinde bilgisayarın yavaşlaması normaldir.

16.Windows güncellemelerini sürekli kontrol edin. Ve sürekli yüklemeyi ihmal etmeyin.Çünkü windows hızlandırma gibi güncellemeler gelebiliyor.

15.CCleaner gibi programlar yükleyin.Bu sayede bilgisayarınızdaki kayıt girdilerini temizleyin.

14.Masaüstünüz derli toplu yani temiz olsun.Eğer bir çok dosya ve klasör varsa bunları temizleyin.Veya klasörde birleştirin.

13.Masaüstü mail bildirimi kurduysanız gelen mailler birikerek bilgisayarı yavaşlatabilir, mail kutunuzu çöp kutusuna atabilir veya masaüstü mail bildirimlerini kaldırabilirsiniz.

12.Başlat/Çalıştır ekranına ‘msconfig’ yazarak gereksiz yani kullanmadıgınız programları kaldırabilirsiniz.

11.İnternette dolaştığınız sayfaları tarayıcınız geçmişe atar. Tarayıcı geçmişinizi silerek depolamanızı rahatlatabilirsiniz.

10.Başlat ikonuna gelin daha sonra disk birleştirme yazın, açılan pencerede diskinizi birleştirin , bu işlem biraz zaman alabilir.

9.Bilgisayarınızdaki virus programları fazla veya bilgisayarınıza yük bindiriyosa,sadece bir adet virus programı veya hafif yani bilgisayarınıza yük bindirmeyen anti-virus programları kurabilirsiniz.

8.Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız asla kucakta,halıda,tüylü yüzeylerde kullanmayın.Çünkü bilgisayarınız fazla toz alır,oyüzden düz bir masada kullanın.Hava giriş çıkışları bilgisayarınız için kolay olmalı.Alabiliyorsanız fan soğutucusu alın.Bu işinizi görecektir.

7.Pcnizdeki driverlerın yani sürücülerin güncel olduğunu kontrol edin.Bunun için piyasada bir çok program bulunmakta driverbooster gibi

6.Yeni bir ram yani bellek satın alabilirsiniz.2gb veya 4 gb sizin işinizi kolaylaştıracaktır.Çünkü ramler bilgisayarınızda önemli bir performans sağlar.

5.Bilgisayarınızı iyi bir bilgisayarcıya götürerek overlock yapmasını söyleyin.Fakat tehikeli bir işdir.Ama işlemcinizi hızlandırır.

4.Bilgisayarınızda fazla toz birikmiş olabilir.Bilgisayarınızı süpürge veya saç kurutma makinesiyle temizleyin.

3.Bu yavaşlık sadece oyunlara girdiğinizde oluyorsa Game Booster gibi programlar yüklemek sizin faydanızadır.

2.Bilgisayarınız fazla açık kalıyorsa ona rest atın. Çünkü pcniz bellek kullanımını arttırır.Her 3.5 saatte pcnizi yeniden başlatın.

1.Gereksiz dosyaları, internet geçmişi ve kalıntıları temizleyin.Bunun için yine CCleaner programını sizin ihtiyacınızı fazlasıyla görecektir.

 

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*