Bilgisayar Kullanırken Gözlerinizi Nasıl Korumalısınız ?

Günümüzde çoğu iş bilgisayar kullanımı içeriyor, yani neredeyse herkes bilgisayarın önünde zaman geçiriyor. Ne yazık ki, bu göz yorgunluğuna veya yaralanmaya neden olabiliyor. Bunu önlemek için, gözlerinizi bilgisayar önünde doğru şekilde korumanız gerekiyor.

Ekrandan yeterince uzağa oturun. Aslında herkes tarafından sanılan bir kol mesafesidir, ancak siz gözlerinizi en rahat hangi uzaklıkta buluyorsanız, o derecede uzaklaşın.

Bilgisayar ekranını göz seviyenizin 5-10 cm altına yerleştirin. İdeal olarak, bilgisayar ekranına 15 ila 20 derecelik bir açıyla bakmalısınız. Bu, göz kürenizin  göz kapağınız tarafından kaplanmasını sağlayarak gözlerinizi nemlendirir ve sağlıklı tutar.

Referans materyali uygun şekilde konumlandırın. Çalışırken herhangi bir kitap veya kağıt kullanıyorsanız, bunları düzgün bir şekilde yerleştirmezseniz gözlerinizi zorlayabilirsiniz. Çok alçakta ise, her baktığınız zaman göz yorgunluğuna neden olacak ve gözlerinizi yeniden odaklamak zorunda kalacaksınız. Ayrıca boynunuzu sık sık aşağıya bakacak şekilde hareket ettirerek de zorlayacaksınız. Referans materyalleri klavyenin üzerinde veya bilgisayarın monitörünün altında bulunmalıdır. Bunu yapmak için, birkaç malzeme ile destekleyin ve gözlerinizi dinlendirmek için bir belge tutucu veya kitap kullanın.

Sık sık göz kırp. İnsanın doğal olarak her dakika yaklaşık 20 kez göz kapağı açılıp kapanır, ancak bir ekrana odaklanıldığında bu, yarıya kadar düşebilir. Bu, bilgisayar üzerinde çalışırken gözlerinizin kurumuş olma riskinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

 

Ekran aydınlatmanızı ayarlayın. Ekranınız, ortamınıza göre aydınlatılmalıdır. Parlak bir odada çalışıyorsanız, parlaklık ayarlarınızı artırabilirsiniz; oda loşsa, ayarları azaltın. Ekran odadaki en parlak nesne olsa da, karanlık bir odada en parlak ayarda olmamalıdır.

Ekrandan Yansımayı azaltın. Çevre ışıkları ekranınızı yansıtabilir ve gözlerinizi zorlayabilir. Parlamayı azaltabileceğiniz ve gözlerinizi sağlıklı tutabileceğiniz çeşitli yollar vardır.

  • Bilgisayarınızın ekranını temiz tutun. Ekranınızdaki toz, gözünüze daha fazla ışık yansıtabilir. Özel temizlik bezi veya sprey ile ekranınızı düzenli olarak temiz hale getirin. 
  • Arkanızda bir pencere ile oturmaktan kaçının. Güneş ışınları ekranı yansıtacak ve gözlerinize geri dönecek. Bundan kaçamıyorsanız, parlamayı azaltmak için pencereye bir örtü veya nesne ile örtün.
  • Düşük voltajlı ampuller kullanın. Çalışma alanınız çok parlaksa, daha az güçlü ampullere geçmeyi deneyin.

Düzenli molalar verin. Amerikan Optometri Derneği, bilgisayar ekranına baktığınız her iki saat için 15 dakikalık bir mola almanızı tavsiye eder. Bu süre boyunca göz açıp kapatmalı, gözlerinizi kapatmalı ve dinlenip yeniden çalışmaya devam etmelisiniz.

Göz doktorunuza uzman gözlükler hakkında danışın. Bazı gözlükler, bilgisayar ekranlarındaki parlamayı azaltmak için özel olarak renklendirilmiştir. Göz doktoru, gözlerinizi bilgisayar parılmasından korumak için iyi bir çift gözlük tavsiye edebilir.

Dijital göz yorgunluğu / bilgisayarlı görme sendromu belirtileri yaşıyorsanız çalışmayı bırakın. Göz doktorları, uzun süreli bilgisayar kullanımının olumsuz etkilerini tanımlamak için bu terimi kullanırlar. Bu belirtiler kalıcı değildir ve birkaç saatliğine bilgisayardan uzaklaştığınızda geçmesi gerekir. Bununla birlikte, önemli rahatsızlıklara neden olabilir ve göz ardı edilirse kalıcı göz problemlerine yol açabilir.

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir