Bilgisayar Soğutma Yöntemleri

 

Bilgisayarlar, bileşenlerini kullanım sırasında oluşturduğu ısıyı gidermek için soğutmaya ihtiyaç duyar. Kendi bilgisayarınızı kuruyorsanız – özellikle de overclock yapıyorsanız – bunu nasıl serinleteceğinizi düşünmeniz gerekecek.

Isı birikimi aslında bilgisayarınızın donanımına zarar verebilir veya kararsız hale getirebilir.Modern PC’ler potansiyel olarak güvensiz bir ısı seviyesine ulaşırsa kapanabilir ve çalışmayı reddedebilir.

İşlemci Soğutucuları

Soğutucular, ısıyı dağıtarak bir bileşeni soğutan pasif bir soğutma sistemidir.Örneğin, CPU’nuzun üst kısmında muhtemelen bir soğutucu  var – bu büyük, metal nesne.

CPU’larda sadece soğutucu yoktur – özel bir ekran kartınız varsa, GPU’nuzun muhtemelen de bir soğutucusuda vardır. Anakartınızdaki diğer bileşenler de kendi soğutucularına sahip olabilirler. Isı, ısı üreten bileşenden buna karşı basılan ısı alıcıya doğru hareket eder. Isı soğutucu, geniş bir yüzey alanına sahip olacak şekilde tasarlanmış ve ısıyı daha verimli dağıtmak için büyük miktarda yüzeyini havaya maruz bırakıyor.

 

cpu-with-heat-sink-and-fan-on-top

Termal Bileşik

CPU’lar ve GPU’lar genellikle ısıtıcı ile ısı alıcı arasında termal bir bileşkeye sahiptir. Buna termal yağ, termal jel, termal macun, ısı emici macun veya başka birçok şey de denilebilir.  Termal bileşim, ısıyı üreten bileşen ile ısı alıcı arasındaki hava boşluklarını doldurur ve böylece ısı transferini daha verimli hale getirir. Bu malzemeleri uygularken çok fazla kullanmamaya dikkat edin – yalnızca CPU ve soğutucu arasındaki hava boşluklarını doldurmak için yeterince kullanmak en iyisi.

Bazı ısı emiciler, alt kısımlarında termal pedlerle birlikte gönderilir. Bu, kurulumu kolaylaştırır, ancak bunlar tipik macuna kıyasla ısı iletimi konusunda daha az etkindir. Birlikte verilen termal ped, pakaet üzerindeki hızıyla bir CPU çalıştırmak için iyi olabilir, ancak overclock için ideal değildir.

Termal bileşik zamanla bozulabilir. CPU’nuz normalden daha fazla ısı üretiyorsa ve ısı emicilerinizi ve fanlarınızı toz haline geliyorsa, bazen taze termal bileşiği tekrar uygulamanız gerekebilir.

applying-thermal-compound-to-cpu

Fanlar

Fanlar havayı hareket ettirmeye zorlarlar, bu nedenle sıcak hava, ısı üreten bileşenlerden uzaklaşır ve masaüstü veya dizüstü bilgisayar kasasından dışarı atılır. Fanlar genellikle sıcak havayı dışarıya doğru üfler, ancak serin havayı öne doğru emecek ve arkasından havayı üfleyecek bir fan sistemi kurabilirsin. Fanlar aktif bir soğutma çözümüdür – fakat çalıştırmak için güç gerektirirler.

Tipik bir masaüstü bilgisayarında birden çok fan olabilir. CPU’nun üst kısmında genellikle bir fan bulunur – böylece CPU anakart üzerindeki yuvaya yerleştirilir, termal macun CPU’nun üst kısmına uygulanır ve ısı emici CPU’ya bağlanır. Fan, soğutucunun üst kısmına yerleştirilir ve sıcak hava soğutucu ve CPU’nun dışına atılır. Özel NVIDIA ve AMD GPU’leri, genellikle ısı emici bileşik, bir soğutucu ve kendi fanından oluşan benzer bir düzene sahiptir.

 Hayranlar ayrıca masaüstü güç kaynaklarına entegre edilmiştir. Dizüstü bilgisayarlarda, stratejik olarak yerleştirilmiş havalandırma deliklerinden sıcak hava üfleyecek şekilde yerleştirilir. 
Masaüstlerinde, masaüstündeki havalandırma deliklerinden havayı havaya uçurmak için yerleştirilebilirler. Kendi bilgisayarınızı oluştururken havanın nasıl geçeceğini düşünmek isteyeceksiniz, böylece PC serin kalacaktır.
 Az ısı üreten güç tasarruflu bir PC inşa ediyorsanız bu gerekli değildir ancak güçlü bir CPU ve GPU’lu bir oyun PC’si kurmanızın bir endişe kaynağıdır – özellikle bunlar overclock durumunda

Toz birikmesi, ısı emiciler, fanlar, hava deliklerini ve bilgisayarınızın kasasını tıkayarak hava akışını engelliyor olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızın durumunu düzenli olarak temizlemk iyi bir fikirdir. Ayrıca PC’nizin hava deliklerinin tıkanmadığından veya havanın gideceği ve bilgisayar aşırı ısınmayacağından emin olmanız gerekir.

Sıvı Soğutma

Yukarıdaki yöntemler, çoğu PC’de bulacağınız tipik soğutma özümleri çeşitleridir, ancak bazı güç tasarruflu bilgisayarlar hayranlarınız olmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır.Yine de, meraklıları bazen daha aşırı soğutma çözümleri tercih ediyor.

Su soğutma veya sıvı soğutma, başlangıçta anabilgisayarlar için idi. Donanımlarını hızaşırtmak ve mümkün olduğunca su soğutma benzeri şekilde itmek isteyen meraklılar, soğutmada fanlardan daha etkili olduğu için su soğutmalı bir PC’nin daha fazla hızaşırtma yapabileceği düşünülmektedir.

Su soğutması, suyunu bilgisayarınızın kasasında dolaşan tüplerle pompalayan bir pompa içerir. Tüplerdeki soğuk su, kutudan geçerken ısıyı emer ve daha sonra bir radyatörün ısıyı dışarıya yayması için kasanızı terk eder. Bu sadece, aşırı bir ısı miktarıyla uğraşmanız gerekiyorsa gereklidir – örneğin, tipik soğutma çözümlerinin üstesinden gelebileceğinizden daha fazla hızaşırtma yapıyorsanız.

Su soğutma kitleri satın alabilirsiniz, bu yüzden düşündüğünüz gibi kurulması zor değildir, ancak bu kitler yüzlerce dolara mal olur. Ayrıca daha fazla güç tüketmekte ve daha karmaşıktırlar. Bir tüp bir sızıntı yayar ve çalışan bilgisayarınızın içine su püskürtmeye başlarsa, muhtemelen evinizde felaket kopar.

pc-water-cooling-system

 

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*