Bilimin Bizlere sunmuş olduğu önem

Bilimin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

Bilim dediğimizde aklımıza nedense bilgisayar,telefon,arabalar,uçaklar gibi hayatımızı kolaylaştıran icatlar,araçlar veya aletler geliyor. Evet aslında doğru, ancak bu kadar büyük düşünmemize gerek yoktur. Örnek olarak bir kaldıraç sistemide bilim olmakla birlikte aynı zamanda birer teknolojidir. Kısacası bilimle teknoloji insanlar tarafından elektrikli mekanizma düzenekleri olarak bilinmektedir. Oysa ki bilim ve teknoloji insan hayatını insanlara zor gelmeyecek şekilde kolaylaştırmasıdır. Biz bugün okulumuza, evimize ve işimize yürümeden arabalar ile gidiyorsak şunu bilin ki bu bir bilimin katkısıdır. Hatta ünlü İngiliz düşünür Bacon” Bilgi Güç Kaynağıdır” sözüyle  yüzyıla damgasını vurmuştur.

Şuan günümüzdeki bilimle 1950 veya 1970’deki  teknoloji farkı olağanüstüdür. Bilim her geçtiğimiz gün kendini yenilemekte ve hızla gelişmektedir.

1950 yılında kullanılan bilim ve teknoloji etkileşim halinde olup bu etkileşim günümüze kadar gelmektedir. Elinizin altında olan bilgisayarlar çiplerini her geçen gün güçlendirirken, işlemciler ve anakartlar bilgisayarı hızlandırmakla kalmayıp, yapamadığımız bir çok işin üstesinden geliyor. Bunun sebepi ise insanoğlu var oluştan beri hayatındaki sorunları çözüme kavuşturmak istemiştir. Daha doğrusu insanlar meraklıdır diyebiliriz. İnsanlara dünya sıkıcı gelmeye başlamış ve bu sorunlarını çözmek istemişlerdir. Bunun sonucunda uzay ortaya çıkmıştır. Bununla da kalmayıp uzayda ki gezegenleri tanımaya başlamışlardır. Uzaya çıkma hevesleri artmış, uzaya uçarak çıkmak istemişlerdir. Bunun sonucunda uçaklar ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında ise hafif gazlı yakıtları bularak heveslerini her geçen gün arttırmışlardır. Uzaya çıkma düşüncesiyle hareket eden insanların akıllarına bir soru takılmıştır. Biz uzaya çıktığımızda dünyadakilerle nasıl iletişime geçeceğiz ?  Çözüm yolları aramışlar, ve bu doğrultuda Fransız devriminden sonra optik telgraf adı verilen telgrafı bulmuşlar. 1837’de ilk iletişim aracı olan elektrikli telgraf bulunmuştur. Artık insanoğlu için 1837’de iletişim çağı başlamıştır. Şuanda kullandığımız akıllı telefonların temelini Graham Bell atmıştır. Önceden yazılı iletişim kullanılırken artık insan sesi ile iletişime geçilmiştir. Daha sonrasında ise radyo icat edilerek insanlar küresel haberleşmeyi bulmuşlar, ve bir süre sonra televizyonu icat ederek bilime ve teknolojiye katkıda bulunmuşlardır.

İnsanoğlu sürekli bilime katkıda bulunmuştur.  İnsanlar bu icatları ihtiyaçları ve merakları doğrultusunda gerçekleştirmiştir.

Yazımızın sonuna geldik. Bilimin Hayatımızdaki yeri ve önemi ni kompozisyon olarak hazırladık. Bilimin Hayatımızdaki yeri ve önemi ni kısaca tanımladık. Bu yazımızı proje hazırlama da kullanabilirsiniz.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

1 comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.