Bilim Olmasaydı Ne Olurdu ?

Bilim olmasaydı çevrede veya vücutta ekosistemde olan değişimleri bir hastalığın veya çevredeki bozukluğun sebepini  bilemezdik. Doğruluğu belli olmayan birden fazla yanlış bilgiler meydana çıkardı.  Sebepi bilinmediği için yanlış uygulamalar yapılıp bir faktörü daha kötü veya daha zarar verecek hale sokabilirdik. Bu da yarara değil çok fazla zarara yol açardı. Bilim, bir faktörün nedenleri ile birlikte karşımıza koyar daha tedbirli olabiliriz.

Bilim İnsanları Olmasaydı Ne Olurdu ?

Bilim insanları olmasaydı bugün var olduğumuz ve hayatımızı kolaylaştıran bir çok şeyden uzak ve mahrum kalırdık. Bunun gibi birkaç hayatımızı kurtaran durumlara örnek verebiliriz.

Elektrik insanlık için çok büyük bir buluştur. Elektriği bulan bilim adamı olmasaydı şu an birçok şeyi yapamıyor olurduk. İnternet, bilgisayar, televizyon, cep telefonu gibi elektrikli aletler de olmazdı ve en önemlisi evlerimiz karanlıkta hala mum ışığı, gaz lambası gibi araçlarla aydınlanıyor olurduk. Evlerimiz tuğladan, çimentodan oluşmazdı.

Bunun yanında tekerleği bulan insan olmasa ulaşımda çok büyük sorunlar meydana gelirdi. Belki de medeniyet bu kadar gelişmezdi ve evlere, okullara, iş yerlerine yaya olarak ulaşım sağlayabilirdik. Büyük ve ağır  eşyaları bir yerden başka yere taşımak için oldukça fazla insan ve insan gücü gerekirdi ve bu kat kat binalar, gökdelenler yapılamazdı.

Bilim insanları olmasaydı bugün birçok şeye sahip olamazdık ve hayatlarımız çok daha zor olurdu. Önemli buluşlar içinde sayılabilecek bir diğer nokta ise hastalıkların ilaçlarının bulunması ve hastalıkların tedavi edilebilir hale getirilmesidir. Eğer sağlık alanında bu gelişmeler olmasaydı çok basit bir hastalıktan birçok insan hayatını kaybederdi.

Buluşlar Olmasaydı Ne Olurdu ?

20. yüzyıldan beri önemli buluşlar var olmasaydı, dünya bugün çok fazla derece farklı ve zorlayıcı olacaktı. Uçaktan tutun elektro gitara, dijital kameradan elektrikli arabalara kadar, 20. yüzyıl, insanlık tarihinin icatlar açısından en göz alıcı çağı.

Buluşlar insanların yaşayışlarını değiştirir, kolaylaştırır. Buluşlar olmasaydı nasıl bir hayat sürerdik, onların yerine ne kullanırdık, gözünüzün önüne getirmeye çalışın. Geceleri gündüze çeviren ampuller bugün son derece sıradan şeyler gibi geliyor.

İnsanoğlunun teknoloji alanında belki de en büyük icadı elektriği bulması olmuştur. Son yüzyıldaki olağanüstü gelişmelerin temel etkeni elektriktir. Bu yüzden bilim ve teknoloji elektriğe çok şey borçludur.

Bir yazımızın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız .Bugun bu konulara değindik.

buluşlar olmasaydı neler olurdu

bilim olmasaydı ne olurdu kompozisyon

uzay bilimleri olmasaydı ne olurdu

bilim insanlarının çalışmaları olmasaydı hayatımız nasıl etkilenirdi

baraj olmasaydı toplumların hayatı nasıl olurdu

icatlar olmasaydı neler olurdu

bilim nedir

bilim adamları

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir