Bilim Ve Teknolojinin Sağlığa Katkıları(2018)

İnsanların şuanki günümüzde sağlıklı yaşam hakkı,temel insan haklarına girmektedir.

Tarihin var oluşundan beri insanlar sürekli sağlık alanında arayışlar içine girmişlerdir.

Sağlığın nasıl algılandığına dair bir çok hizmet geliştirilmektedir.

Bugün en çok onay gören, Dünya Sağlık Örgütü’nce yapılan açıklamaya  göre sağlık; “yalnızca hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedenen, ruhen ve sosyal yani her  yönden tam bir iyilik halidir .”olarak adlandırıyor.

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler insan hayatını geliştirip kolaylaştırıp vede ihtiyaçların karşılanmasıdır.

İnsanlar  sağlık alanında bir çok yenilik yapmışlardır. Gerek teknolojik alanda gösterilen gelişmeler sayesinde daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürebilmektedir.

Bu bilgilere göre Bilim ve Teknolojinin Sağlığa  katkılarını inceleyelim.

Felç Geçiren Hastaların Rehabilitasyonunda Kullanılan Robot Yardımcılar

Hertfordshire Üniversitesinden ve Avrupalı araştırmacılardan oluşturulan  bir ekip, felç geçiren  hastaların rehabilitasyon sürecinde destek amaçlı günlük yaşantılarında kullanabilecekleri bir prototip robot eldiven geliştirdi.

Harvard Üniversitesi’nden Dişlerin Büyümesini Sağlayan Yöntem

Harvard Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı insanların diş rahatsızlıkların insanları rahatsız ettiğine yönelik bir çalışma yapmışlardır. diş dolgusu ve protez dişlerin daha farklı şekilde yerini alabilecek farklı bir bilimsel gelişmeye adım attılar. Araştırmacılar geliştirdikleri teknoloji sayesinde dişleri yeniden büyütmeyi başardılar.Bu yöntem kullanılmaya başladı.

Depresyon Tanısı Kan Tahlili ile Mümkün mü?

Depresyon belirtilerinin klinik olarak tetkiki için bugüne kadar her hangi bir kanıt yoktu. Avusturyalı bir grup araştırmacı insanlar kandaki serotonin düzeyi ile beyindeki depresyon belirtileri arasında bir bağ kurmayı başardılar.

Radyasyondan Etkilenmeden Tümörlerin Teşhisi Artık Mümkün

Standford Üniversitesindeki araştırmacı insanlar, kanser tespitinde hastaları radyasyona maruz bırakmadan uygulanabilecek bir yöntem geliştirdiler. Geliştirilen metot ile hastalıkların belirleme sürecinde insanların radyasyona maruz kalmaları engellendiğinden dolayı, ileri zamanlarda radyasyonlu tedavi metotunun yan etkilerinin oluşma ihtimalini önemli miktarda azaltmakta.

Nanoteknoloji sağlık sektörüne damgasını vurdu!

Nanoteknoloji ve diğer görüntüleme düzenekleri sayesinde hastalıklara nokta atışı yapılarak tam tanı artık konulabiliyor ve tedavi süreçleri süratleşiyor. Böylece hem hastaların iyileşme süreleri hızlandırılıyor hem de doktorların tanı imkanları fazlalaştırılmış oluyor.

Tüp bebek tarihe karışabilir

İsveçli bir doktorun geliştirdiği ve anne rahminde bulunan yeni bir yapay döllenme metotu sayesinde laboratuvar platformunda döllenmiş “tüp bebeklerin” tarihe karışabileceği açıklandı. Yeni yöntem içinde AneVivo ismi verilen silikon bir kapsülün içine yerleştirilen sperm ve yumurta hücreleri döllenmenin daha iyi gerçekleşmesi için ana rahmine yerleştirildi. Yalnızca 1 cm uzunluğunda vede 1 mm genişliğinde olan bu silikon tüpün üstündeki 360 delik sayesinde rahimdeki sıvılarla iletişim içine girdi.

 

Enes Ulusoylar

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*