Bilimin Amacı Nedir ? | Bilimin Özellikleri Kısaca

Bilimin amacı nedir ?, bilimin özelliklerini kısaca anlatıcağımız bu yazıda bilim nedir ? sorusuna yanıt bulacağız. Adım adım sorularımıza yanıt vereceğiz.

Bilim Nedir ?

Evrendeki olguların ve olayların bir kısmını ele alıp yöntem ve deney yolları kullanarak ve gerçeğe, gerçekliğe dayanarak bir takım yasalara ulaşan bilgi yolu, düzenli ve tutarlı bilgiye bilim adı verilir.

Bilimin Özellikleri Nelerdir ?

  • Evrenseldir
  • Nesneldir
  • Kesindir, doğrulanabilir
  • Bilgi birikimi ile ilerler
  • Akıl ve mantık ilkelerini kullanır
  • Uygulanabilir
  • Tümevarım yönt. kullanır
  • Değişebilme ve kendini yenileme özelliğine sahiptir.
  • Tekrarlanabilir

Bilimin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

Bilim dediğimizde aklımız sürekli bilgisayar,telefon,arabalar ve de roketler gibi hayatımızı kolaylaştıran aletleri düşünür. Evet aslında doğru, fakat bu kadar büyük düşünmemize gerek yoktur. Mesela bir kaldıraç sistemi bir bilim olmak ile aynı zamanda aslında birer teknolojidir. Kısacası bilim dendiği zaman insanlar tarafından sürekli akıllarına elektrikli mekanizma düzenekleri gelir. Oysaki bilim ve teknoloji insan hayatını insanlara zor gelmeyecek şekilde kolaylaştırmasıdır. Biz bugün okulumuza,evimize ve işimize yürümeden arabalar ile gidiyorsak şunu bilinki bu bilimin katkısıdır. Hatta ünlü İngiliz düşünür Bacon ‘Bilgi Güç Kaynağıdır’ sözüyle yüzyıla damgasını vurmuştur.

 

Şuan günümüzdeki bilimle 1950 veya 1970 yıllarındaki teknoloji olağan gelişim üstüdür. Çünkü bilim hergeçen gün yenilenmekte ve halen gelişmektedir. 1950 yıllında kullanılan bilim ve teknoloji etkileşim halinde olup bu etkileşim günümüze kadar devam etmektedir. Elimizin altında bulunan bilgisayar çipleri her geçen gün güçlenirken, işlemciler ve anakartlar bilgisayarı hızlandırmakla kalmayıp günümüzde bile yapamadığımız bir çok işin üstesinden gelmektedir. Bunun sebepi insanoğlu var oluştan beri hayatımızdaki sorunları çözüme kavuşturmak istemiştir. Daha doğrusu insanlar meraklıdır diye biliriz. Çünkü insanlara dünya sıkıcı gelip, dünya dışında ne olduğunu merak etmişdir. Bunun sonucunda uzay ortaya çıkmıştır. Bunlarla kalmayıp uzaydaki gezegenleri keşfetmeye başlamışlardır. Uzaya çıkma hevesleri artmıştır. Uzaya uçarak çıkmayı düşünürken ortaya uçan araçlar, yani uçaklar icat etmişlerdir. Daha sonra hafif gazlı olan yakıtları bularak uzaya çıkma heveslerini dahada çok arttırmışlardır. Uzaya çıkma düşüncesiyle hareket eden insanların aklına bir soru takılmıştır. “Biz uzaya çıktığımızda insanlarla nasıl iletişime geçeceğiz” sorusunu, kendilerine sormuşlardır. Çözüm yolları aramışlardır. Fransızdevriminden sonra optik telgraf adı verilen telgraf ortaya çıkmıştır. 1837’de ilk iletişim aracı olan elektrıkli telgraf bulunmuştur. Artık insanoğlu için 1837’de iletişim devrimi ortaya çıkmıştır. Şuan kullandığımız akıllı telefonların temelini Graham Benn atmıştır. Önceden yazılı iletişim kullanılırken artık insan sesi ile iletişime geçilmiştir. Daha sonra insanlar görüntü aktarımı yapmak istemiştir. Tabi bu zaman aralığında da radyo icat edilmiştir. Bunu gören insanlar neden görüntü aktarımı yapmıyoruz?, diyerek televizyonları icat etmişlerdir. İnsanoğlu sürekli kendini geliştirerek kendilerine birşey katmıştır. Burdaki kendisine ifadesi bilime katkı anlamında kullanılabilir ve anlayabiliriz. İnsanlar bu icatları ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirmiştir.

Bilimin Amacı Nedir ? Kısaca

Bilimin en temel amacı evreni araştırma ve gözlemleme yolu ile tahminler oluşturmaktır. Farklı araştırmalar yaparak bilinmeyen sıkıntılara çözüm bulmayı hedeflemiştir. İnsanların çevresindekileri anlamaları için bilim üzerine kurulu bir araştırma tarafınca çözümler görülür. Mantıksalkararlar sayesinde insanlar bilgi sahibi olur.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

1 comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.