Bilimin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi

Bilim dediğimizde aklımız sürekli bilgisayar,telefon,arabalar ve de roketler gibi hayatımızı kolaylaştıran aletleri düşünüyoruz. Evet aslında doğru, fakat bukadar büyük düşünmemize gerek yoktur. Mesela bir kaldıraç sistemi bir bilim olmak ile aynı zamanda aslında birer teknolojidir. Kısacası bilimle teknoloji insanlar tarafından sürekli akıllarına elektrikli mekanizma düzenekleri gelmektedir. Oysaki bilim ve teknoloji insan hayatını insanlara zor gelmeyecek şekilde kolaylaştırmasıdır. Biz bugün okulumuza,evimize ve işimize yürümeden arabalar ile  gidiyorsak şunu bilinki bu bilimin katkısıdır. Hatta ünlü İngiliz düşünür Bacon ‘Bilgi Güç Kaynağıdır’ sözüyle yüzyıla damgasını vurmuştur.

 

Şuan günümüzdeki bilimle 1950 veya 1970 yıllarındaki teknoloji olağan gelişim üstüdür. Çünkü bilim hergeçen gün yenilemekte ve hala gelişmektedir.1950 yıllında kullanılan bilim ve teknoloji etkilemiş halinde olup bu etkileşim günümüze kadar gelmektedir. Elimizin altında bulunan bilgisayar çipleri her geçen gün güçlenirken,işlemciler ve anakartlar bilgisayarı hızlandırmakla kalmayıp günümüzde bile yapamadığımız bir çok işin üstesinden gelmektedir. Bunun sebepi insanoğlu var oluştan beri hayatımızdaki sorunları çözüme kavuşturmak istemiştir. Daha doğrusu insanlar meraklıdır diye biliriz. Çünkü insanlara dünya sıkıcı gelip dünya dışında ne olduğunu merak etmişlerdir. Bunun sonucunda uzay ortaya çıkmıştır. Bunlarla kalmayıp uzaydaki gezegenleri keşfetmeye başlamışlardır. Uzaya çıkma hevesleri artmıştır. Uzaya uçarak çıkmayı düşünürken ortaya uçan araçlar yani uçaklar  icat etmişlerdir. Daha sonra  hafif gazlı olan yakıtları bularak uzaya çıkma heveslerini dahada çok artmıştır. Uzaya çıkma düşüncesiyle hareket eden insanların aklına bir soru takılmıştır. Biz uzaya çıktığımızda insanlarla nasıl iletişime geçeceğiz sorusunu kendilerine sormuşlardır. Çözüm yolları aramışlardır. Fransız devriminden sonra optik telgraf adı verilen telgraf ortaya çıkmıştır. 1837’de ilk iletişim aracı olan elektrıkli telgraf bulunmuştur. Artık insan oğlu için 1837’de iletişim devrimi ortaya çıkmıştır. Şuan kullandığımız akkıllı telefonların temelini Graham Benn atmıştır. Önceden yazılı iletişim kullanılırken artık insan sesi ile iletişime geçilmiştir. Daha sonra insanlar görüntü aktarımı yapmak istedi. Tabi bu zaman aralığında radyo icat edildi. Bunu gören insanlar neden görüntü aktarımı yapmıyoruz diyerek televizyonları icat etti. İnsanoğlu sürekli kendini geliştirerek kendilerine birşey kattı. Burdaki kendisine ifadesi bilime katkı anlamında kullanabili ve anlayabiliriz.

İnsanlar bu icatları ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdi.

 

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bilim  hayatımızdaki yeri ve önemi ile proje hazırlama yapıyorsanız bu yazımızı tavsiye ederiz. Vede Bilimin hayatımızdaki yeri ve önemini kompozisyon olarak hazırladık. Bilimin Hayatımızdaki yeri ve önemi kısaca tanımladık. Son olarak bu yazımızda  aslında bilim bilgidir. Bir yandanda bilginin hayatımızdaki yeri ve önemini araştırmış olduk.

 

Bu yazıyı Yusuf Yıldırım tarafından düzenlenmiştir.

İyi Günler….

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir