Bilim ve Sanat

Bilimin Sanatla İlişkisi Nedir ?

Bilim ve sanatı bir insanın beyin ve kalbine benzetebiliriz. İnsanın beyni veya kalbi olmadan yaşayabileceğini düşünüyor musunuz ? Tabi ki yaşayamayacaktır. Peki bu kadar basit bir örnekle verdiğimiz bu ilişki nedir ?

Bilimin Sanatla İlişkisi

Dediğim gibi bilim ve sanat ayrılmaması gereken iki parçadır aslında. Sanatı kalp, bilimi beyin olarak tanımladığımız bu örnekte anlatılmak istenen aslında çok basit. Sanat; insanın bir duygusunu, tasarımını, güzelliğini dışa vurumudur. Sanat güzel olan her şeyi içine alır. Sanatsız bir insan kalpsiz bir insana benzer. Sanat bir yetenek işidir. Sanat gerçeklik ile bilim ve teknolojinin ötesine gitmektir. Yıldızlar, gezegenler yalnızca bilim dünyasında anlattığı gibi değildir. Bir çok değişik ve güzel yüzleri vardır. Sanat bunu anlatacak, insan bütün her şeyi ile kendini görecek, varlıklanacaktır. Bilim ise akıl yürütmemizi doğayı,çevreyi ve evrendeki bütün olguların bir kısmını ele alıp deney ve gözlemlerle gerçeğe ulaşmaktır. Bilimsiz bir dünyada yaşamış olsaydık, dünya düz diyenler, uzay ve gök taşlarından bir haber olan insanlarla yaşamış olacaktık. Yani bir birey için bilim ve sanat vazgeçilmez parçalardan biridir. Aslında sadece bireyler için değil, toplum için ayrılmazlardır.

Toplumda bilim ve sanat insanlar arasında bilgiyi,samimiyeti, güzelliği ve anlaşabilmelerini sağlar.

Bilimsiz Bir Toplum

  • Bilim nedir sorusuna yanıt veremeyen bir toplum, gerici, yeniliklere düşman ve kandırılması çok kolay bir toplum haline gelir. Bilimsiz bir toplumda yaşayan  insanların birilerine köle olması gibi kötü durumlar bulunur. Bilimsiz toplumda en önemlisi körü körüne bağlanma yani güçsüz bir toplum oluşur.

Sanatsız Bir Toplum

  • Sanatsız bir toplum güzelliği tatmamış bir toplumdur. Görgüsüz, özensiz, kötü insanların yaşadığı bir toplumdur. Sanatın bir diğer yönü ise insanların beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkmasıdır. Beceri ve yeteneklerinin konuşturamayan bir toplum, içine kapanmalara ve mutsuz bireylere dönüşmesi sağlar.

Bilimin Sanatla İlişkisi Nedir adlı yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Hoşçakalın…

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.