Blog Açarak Para Kazanmak

Geçtiğimiz günlerde, üyesi olduğum bir platform üzerinden bir özel mesaj aldım. Blog sitesi sahibi olduğumu duyan bir arkadaşımız blog açarak para kazanmanın mümkün olup olmadığı üzerine bir soru sormuş ve izlenimlerimi kısaca anlatmamı istemişti.

Kendisine yazdığım cevabı, içinde bazı düzeltmeler yaparak sitemde de paylaşmak istedim. Elbette ki bu konuda bir uzman olmadığım için, bunları “Blog Açmak ve Para Kazanmakİçin Altın Tavsiyeler” gibi bir başlıkla vermem doğru olmayacaktır. Ancak en azından, blog açarak para kazanmak konusunda hevesli olan arkadaşlarımız için kısa bir özet olacağını düşünüyorum. Yazım aşağıdadır:

Blog Açarak Para Kazanmak – Vakti Olmayanlar İçin Kısa bir Özet

Öncelikle blog yazmanın oldukça emek gerektiren bir iş olduğunu bilmelisiniz. Düzenli bir şekilde içerik girmeniz, sitenizi güncel tutmanız, sürekli ilgi çekici, hit almaya yönelik konuları araştırmanız ve yazmanız gerekiyor. Ancak bunların 2 gün sonra unutulacak konular olması hem uzun vadede verimi düşürüyor, hem de siteyi zaman geçtikçe daha da eski ve kullanılamaz kılıyor. Bu yüzden bu yazılar “iPhone 6s Ne Zaman Çıkacak?”, “X Dizisi Ne Zaman Başlıyor?” gibi başlıklar taşımaktan ziyade, insanların her yerde bulamayacaklarını düşündükleri, sizin derlemeniz veya araştırmanız sonucunda ortaya çıkan bilgiler olmalı (bunları elbette ki teknoloji blogu veya iPhone üzerine özelleşmiş bir blog açmayacağınız, kişisel bir site oluşturacağınız varsayımıyla yazıyorum. Diğerleri bir başka yazının konusu olacak). Eğer bunu sağlarsanız ve belirli bir arama motoru optimizasyonu çalışması yaparsanız kendinize gelir kapısı yaratmanın yolunu açmış olursunuz.

Host Kullanmalı mıyım? Ne Zaman Reklam Almalıyım?

Ben bağımsız bir adresle, WordPress blog kurulmasının ve bloga özel tema, banner tasarlanmasının özgünlüğü artıracağını düşünüyorum. Farklı tasarım, göze hoş gelen görüntü kullanıcıları da siteye girmeye ve yazıları okumaya teşvik edecektir. Paralı domain ve host almazsanız bunları yapmak konusunda oldukça kısıtlanıyorsunuz bana göre.

Sitenizdeki yazılar belirli bir sayıya ve olgunluğa ulaştıktan sonra ise, gerekli düzenlemeleri yapıp Google‘ın veya başka reklam şirketlerinin kapısını çalabilirsiniz. Günlük 500 hitten aşağısının pek kazanç sağlayacağını düşünmüyorum, o yüzden en güzeli beklemek ve siteye emek vermek olacak başlangıç için.

Tavsiye Yazı: https://ismailarici.com/nasil-blog-yazmaya-karar-verdim/

Blog Üzerinden Para Kazanmak mı, Maaş mı?

Sonuç olarak, amatör bir blog yazarıysanız geçiminizi sağlayacak kadar bir gelir getirmeyecek olsa bile, bloga harcadığınız zamanla kıyaslandığında tatmin edici bir para kazanabileceğinizi düşünüyorum. İşin pasif gelir yanı da var elbette, yazıyı yazıyorsunuz ve o ilerili günlerde de okunmaya devam ediyor. Bir “işletmenin” siz başında değilken bile para kazandırabiliyor olması oldukça keyifli ve insanın hayalindeki iş tanımına da tamamen uyuyor.

Önce El Emeği, Sonra Profesyonel Yardım

Üstte yazdığım tema entegresi, banner, arama motoru optimizasyonu, Adsense başvurusuna uygunluk gibi işlemlerin hepsi konuyla ilgili uzmanlığı olan kişiler tarafından da yapılabilmekte, ancak para vermeyeyim derseniz çoğunu kendiniz araştırarak da –en azından başlangıç aşamasında sizi tatmin edecek kadar- yapabilirsiniz. İleride işler ciddileşir ve sizin üstesinden gelemeyeceğiniz bir durum oluşursa o zaman profesyonel destek yerinde olur diye düşünüyorum.

Kısacası: blog açarak para kazanmak için başlangıçta uygulamanız gereken 3 başlık özgünlük, emek ve sabır olacaktır :) aklınıza takılan herhangi bir şey olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. (Aynı ricam okurlarımız için de geçerli. Sitemizin yorum kısmına soru bırakırsanız, mümkün olduğu kadar erkenden dönüş yapmaya çalışacağım.)

Şimdiden başarılar dilerim.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.