Bloglarınızı Çöplüğe Çevirmeyin!

Artık günümüzde bir çok kişinin kişisel blog veya genel blogları var. Bildiğinizi gibi blog kurmak en basitinden WordPress gibi hazır sistemler ile dakikalarımızı alıyor. Buraya kadar her şey çok basit ve kolay görünüyor. Bu işlerin içine hiç girmemiş birisi için daha da basit. Ama asıl iş bundan sonra başlıyor. Blogunuzda bir şeyler yazmak ve ziyaretçilerinizin ilgilisini çekebilecek yada onlara faydalı olabilecek içerikler üretmeyi başarabilecek konuma yükselmeniz gerekiyor. Başlarda her şey normal olarak görünebilir. Ama ilk yazılarınızdan sonra artık bu iş gözünüzde büyümeye başlıyor ve bu konuda (yazma) yetersiz olduğunuzu düşünmeye başlıyorsunuz. Tabii ki bunu herkes için söylemiyorum. Gerçekten çok kaliteli içerikler üreten insanlar var. Onlar bir tarafa.

Hani dedim ya iş blogu oluşturduktan sonra başlıyor diye bundan sonra ziyaretçi artışları için, Alexa için, Google’da çıkmak için kaygılanmalar başlıyor ve blog sahipleri bunun telaşı içerisine giriyor. Aslında sadece kendi için yazanlar, ziyaretçi veya diğer metrikler gözünde olmayan bloglardan da bahsediliyor ancak ben bunlara pek inanmıyorum. Her insan verdiği emeklerin karşılığını almak ister, okunmak ister. Eğer öyle değilse sadece günlük tutması daha faydalı diye düşünüyorum:)

Konumdan fazla uzaklaşmadan asıl meseleye yavaş yavaş gelelim. İçerik üretme sıkıntıları başlayınca, blogları güncel tutmak ve daha yoğun bir içeriğe sahip olduklarını göstermek için oradan buradan kopya içerik veya yerli yersiz her konuyu, her olayı, her sözü makale şeklinde yayımlaya başlıyorlar. Örneğin sadece bir şarkıyı, ünlü birinin tek bir sözünü ya da başından geçen bir olayı… Bu tür blogları gerçekten takip etmeyi ben tercih etmiyorum.

Bloglarınızı Çöplüğe Çevirmeyin!

Özet olarak asıl anlatacağım noktaya gelirsek; bloglarınızı sürekli olarak güncelleyemiyor, yeni yazılar yazamıyor ya da fazla ilgilenecek vaktiniz yoksa kopyala yapıştır mantığıyla hareket etmeyin. Sadece sitenizdeki yoğunluğu artırmak için her konuyu sitenizde yayımlamayın. Böyle olmaktansa içeriğiniz az, kaliteli ve özgün olsun. İnanın daha fazla faydalı olacaktır. İyi çalışmalar.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.