Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, fazla kilolarından kurtulmak isteyen ancak gerek ev yoğunluğu gerekse hareketli yaşam tarzı nedeniyle diyetisyene girmeye vakit bulamayan kişiler arasında son dönemlerde popüler hale gelmiştir. Sosyal mecrada birçok farklı diyet uygulaması vardır. Bu diyetlerden en çok tercih edilenlerden birisi de Dukan diyetidir.
Dukan diyeti, vücudu aç bırakmadan uygulanan bir diyet modelidir. Diğer diyet uygulamalarına göre protein içeriği daha fazladır. Protein ağırlıklı diyet sayesinde 1 haftada 5 kilo kaybı ile hızlı sonuçlar verir. Ayrıca dukan diyeti ile kilo veren kişiler, aç kalmadan kilo vermektedir. Sağlıklı kilo verdirmeyi amaçlayan dukan diyeti, vücudu açlıkla terbiye etmeden ve zorlamadan yapılan sağlıklı bir diyet uygulamasıdır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti uygulamasına başlanmadan önce kişinin yaş, zayıflama öyküsü ve benzeri özelliklerine göre gerçek ağırlığı hesaplanmaktadır. Dört farklı evreden oluşan dukan diyetine uygulanmaya başlandığında iki kilo verme ve iki evre de saldırı evresi vardır.
Dukan diyeti uygulama sırasında evreler arası geçiş, kilo vermek isteyen kişinin gerçek kilosuna olan uzaklığa bağlı bir durumdur.

Dukan Diyeti Evreleri

Atak evresi: Ortalama olarak 1 ila 7 gün arasında sürer. İlk evrede diyet uygulamasına sınırsız porsiyon ile yağsız protein ve 1,5 yemek kaşığı kadar yulaf tüketilerek başlanır.
Seyir Evresi: 1 ay kadar kısa 12 ay kadar uzun sürebilen bir evredir. Yağsız protein gıdaları, günde 2 yemek kaşığı yulaf, nişastasız sebzeler tüketilir.
Güçlendirme Evresi: Bu evrenin ne kadar süreceği kişinin fizyolojine bağlıdır. Bu evrede yağsız protein ve sebzeler sınırsız olarak, bir kısım karbonhidrat ve yağ besinleri, haftanın bir günü yağsız protein ve her gün 2,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilir.

Koruma Evresi: Süresi belirsizdir. Bu evrede tüm evrelerdeki gibi beslenme kurallarına uyulmaktadır. Ayrıca yulaf kepeği tüketimi günde 3 yemek kaşığı olarak devam eder.
Dukan diyetinde uygulana menüler, her mevsim farklılık gösterir. Çünkü dukan diyetinde mevsim sebze ve meyveleri ile beslenmek önceliklidir. Bu nedenle de her mevsimde farklı dukan diyet listeleri uygulanır.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.