Dünyadaki En İyi Füze Teknoloji Ülkeleri 2018

Dünyada şuan o kadar çok füze teknolojisi var ki, dünyada yaşamak tehlikeli bir hale geldi. Bazı füze teknolojileri o kadar güçlü ki bütün bir şehri yok edebiliyor.  Nükleer füzelerin Hiroşima ve Nagasaki üzerindeki korkunç etkileri herkesin önünde. Ve daha da kötüsü, bir çok ülke hala füze teknolojilerini artıyor. Bu koşullarda, III. Dünya Savaşı’nı hayal etmek çok da imkansız değil.

Bazı ülkeler çok fazla füze teknolojisine sahipken bazıları çok az füze teknolojisine sahipler.

İşte dünyanın en iyi 10 füze teknolojisi ülkesinin listesi:

10. Kuzey Kore

Kuzey Kore 1970’lerden beri nükleer füze teknolojisi geliştirmeye ve  yapmaya odaklanıyor. Ve bugüne kadar oldukça ilerlemiş durumda. En yeni Kuzey Kore füzeleri, Birleşik Devletlere ulaşma potansiyeline sahip uzun mesafeli füzeleri üzerinde yoğunlaşıyor. Kuzey Kore, Scud – B füze teknolojisini 1984’te geride bırakmayı başardı ve bundan sonra asla geriye bakmadı. Ayrıca Scud – C ve Scud – D’yi sırasıyla 500 km ve 800 km’lik aralıklarla yapmayı başardı.

Artan füze teknolojileri nedeniyle, Kuzey Kore birtakım uluslararası yasaklarla karşı karşıya kaldı. Kuzey Kore’nin sahip olduğu 10 adet tehlikeli nükleer silah bulunduğu yönündeki söylentiler de var.

9. İran

İran, ülkeyi her zamankinden daha güçlü yapan kısa menzilli ve uzun mesafeli füzelerin geliştirilmesi ile büyük bir füze teknolojisine sahip. İran’ın en iyi savunma füzelerinden ikisi 300 km ve Shehab-2 arasında 550 km’lik bir alana sahip olan Shehab-1’dir. 1300 km’lik bir alana sahip Shehab-3, 2004’te başarıyla test edildi ve onaylandı.

8. İsrail

İsrail, süper güçlü Birleşik Devletlerin desteğine sahip olduğu için dünyanın en şanslı ülkelerinden biri. Nükleer teknolojilerde Birleşik Devletler İsrail’i de desteklemektedir. Jericho-1, ülke tarafından 500 km’lik bir aralıkla yapılmıştır ve bundan sonra Jericho-2, 1970’lerde Birleşik Devletler’in özel yardımıyla yapılmıştır.

7. Pakistan

1990’lı yıllarda, Pakistan, Shaheen-1 balistik füze deneyini 750 km’lik bir başarı ile nükleer konusunda süper güç haline geldi. Ve ülkeyi güçlü kılmak için Pakistan, Çin’den bir çok balistik füze ve Kuzey Kore’den No-Dong balistik füzelerini satın aldı. Bunada ek olarak, Pakistan, % 100 başarı oranına sahip 120 nükleer füze silahını geliştirdi.

6. Hindistan

Hindistan tüm dünyadaki en önemli ve en büyük ülkelerden biridir. Böylece füze teknolojisi bu boyutta inkar edilemez durumda.Savaş döneminde ülkeyi kurtarmak için Prithvi-1 ve Prithvi-2 geliştirdi. Bundan başka, Agni-1 ve Agni-2 sırasıyla 700 km ve 2500 km’lik bir aralık menzilli silahlarını oluşturdu. Agni III, yaklaşık 4.000 km’lik bir menizl ile tasarlanmıştır.

Hindistan’ın cephaneliğinde çok sayıda nükleer silah bulunuyor. Ülke, kendi nükleer silahlarını yapmaktan başka, diğer ülkelerden, özellikle de Rusya’dan birçok nükleer silah satın almıştır. Devil, Project Valiant, Akash ve Nag projeleri gibi bir dizi füze teknolojisi projesini de başlattı.

5. İngiltere

İngiltere, önemi gözden kaçırılamayan önemli bir füze teknolojisi ülkesidir. Bir sürü kitle imha silahına sahiptir. 1952 yılında ülke ilk füze ve ilk hidrojen bombasını 1957 yılında Grapple Operasyonu adı altında test etti.

Tahminlere göre, İngiltere’de yaklaşık 120 aktif nükleer silah ve 215 nükleer silah bulunuyor. Ülke, en son ve güncellenmiş nükleer silahları araştırmak için milyarlarca dolar para harcamıştır.

4. Fransa

İlk nükleer teknoloji 1960 yılında Fransa tarafından test edildi ve ilk bomba 1968 yılında test edildi. M-51 de 10.000 km’lik bir menzil ile geliştirildi. Bu füze Fransa’yı güçlü bir ülke yaptı.

Fransız cumhuriyeti kültürel zenginliği ile de bilinir ancak 300’den fazla öldürücü nükleer silah bulunmakta. Son zamanlarda Fransa, İngiltere ile nükleer teknolojiyi keşfedecek ve geliştirecek bir anlaşma imzaladı.Anlaşmanın ana kısmı, bilgi alışverişinde bulunmak, böylece her iki ülke de birbirlerine füze teknolojilerinde fayda sağlayacaktır.

3. Çin

Çin, 13.000 km’lik bir menzile sahip olan ve DF-5A ICBM’nin iyi bir değiştirilmesi olan füze Dongfeng 5-A’yı yarattı. Ülke ayrıca, ülke düşman saldırısını güvence altına almak ve savaş zamanlarında geri cevap vermek için 11.000 km’lik bir alana sahip 31-A Dongfeng’i yaptı. 1. silah 1964 yılı boyunca test edildi ve hidrojen bombası da 1967’de test edildi.

 2. Amerika Birleşik Devletleri

ABD, füze teknolojisini yepyeni bir füzesi ile oyunu alıyor. Minuteman – III’ü 10.000 km’lik bir aralıkla geliştirdi ve şimdiye kadar en güçlü füze haline getirerek 15.000 mil hızla yolculuk edebiliyor. Ülkenin UGM 133-Trident 2 adlı başka bir güçlü füzesi bulunmakta ve 11.000 km’lik menzil ile 13.000 mil hızına sahip.

Amerika’nın 7700’ü aşkın nükleer silahı var ve aynı zamanda farklı ülkelerede nükleer silah satıyor.

1. Rusya

Nükleer füze teknolojisi konusunda Rusya bugüne kadar bir numaralı ülkedir. Bir noktada nükleer yarış ve batı rekabetinden dolayı yaklaşık 45.000 nükleer füzesi vardı. Ancak, söküldü ve şu anda şu anda füzeleri yaklaşık 7500’e kadar eksildi. Bunların dışında 1800 aktif, diğerleri de sökülüyor. Ayrıca, yaklaşık 515 kıtalararası balistik füzesi var. Çok sayıda füze nedeniyle Rusya, füzelerin en büyük ihracatçısı.

Rusya ayrıca yapay zekayı kullanan füze teknolojisini geliştirmede ABD ve Çin’i yakalamaktadır. Bu füzeler, havada gidişatı değiştirebilir ve hedefleri seçebilir.

Sonuç

Dünya hızla değişiyor ve füze teknolojileri bunlara bir kanıt. Her ülke nükleer teknolojide diğerine oranla daha iyi olmaya çalışıyor. Umuyoruz ki her ülke insanoğlunun iyileştirilmesi için bir güç kullanmaktadır.

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir