E-Spor Nedir ? E-Sporcu Nasıl Olunur ?

E-Spor Nedir ?

E-Spor yani elektronik spor, dünyanın her bir yanından insanların online ortamda buluşup oyun oynadıkları yada belirli vakitlerde düzenlenen uluslararası büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla farklı bölgelerden gelip oyun oynadıkları bir spor dalı veya bir spor faaliyeti olarak tanımlanabilir. E-sporun diğer geleneksel sporlardan farkı elektronik bir ortamda yapılıyor olmasıdır.

E-Sporcu Nasıl Olunur ?

Bir e-spor oyuncusu olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan 4 ana kavram vardır.

1- İyi bir sistem

2- İyi bir internet

3- Ekip

4- Aile desteği

Oynayacağınız oyuna göre Dota,LoL,ve Csgo oyunlarından veya herhangi bir oyunu rahatlıkla oynayabilmeniz için gereken iyi bir sisteme ihtiyacınız var. Daha sonrasında ise oyunlarda pingsiz lagsız oynayabilmeniz için iyi bir internet kullanmanız gerekiyor. Ülkemizde kaliteli internet hizmetleri cidden pahalı olabilir ama bu sizin için gereklidir. Ekibinizle olan iyi anlaşmalarınız sizi kaliteli bir e-spor oyuncusu yapacaktır. Ekibiniz yoksa en kısa zamanda ekip bulun. Maddi/Manevi desteği sağlayacak sizi destekleyen aileniz olması gerekiyor. Anneniz/Babanız bu tür olaylardan hoşlanmıyorsa onlara bu e-spor konusundan bahsedin, sevdirmeye çalışın. Derslerinizi ve okuluuzu ihmal etmeyeceğinizi yanında bunu düzenli olarak yapacağınızdan bahsedin. Eğer aileniz bu konuda sizi desteklemiyorsa e-spor lisansı alamassınız (+18 hariç). Bu saydıklarımızın yanında iyi bir oyuncu olmanızda mutlaka şart. Kendinize iyi bir plan çıkarmanız geerekiyor. Yemek saatleri, Dinlenme saatleri, Antreman saatleri vb. bir liste çıkartırsanız işlerinizi düzenli yaparsanız emın olun, başarılı bir e-sporcu olacaksınız.

Sporcu lisansı nasıl alınır ?

Sporcu lisansı almak, tamamen ücretsiz bir işlem olmakla Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından verilen lisans için gerekli evraklar vede bilinmesi gerekenler:

  1. T.C. kimlik numarası beyânı
  2. Sağlık Raporu
  3. Doldurulmuş tescil fişi
  4. 2 adet vesikalık resim (1 tanesi Tescil Fişine yapıştırılacaktır)

Tescil fişini aşağıdaki adres den indirebilirsiniz.

http://riot-web-static.s3.amazonaws.com/images/news-tr/2014-February/kmf%20haber/ferdi_tescil_fisi.xls

*Eğer 18 yaşının altındaysanız velinizi imzasıda başvuru için gereklidir.

E-Sporcular Ne Kadar Kazanıyor ?

Yıllık bir türk oyuncusunun kazandığı miktar ortalama 50.000-100.000 arasında değişmektedir. Bu rakam yabancılarda daha fazla miktardadır. Tabi bu rakam takımların verdiği ücretlerdir, ek ücretler dahil değil. Twitch yayını yapıyorsa sponsorlar donate vb miktarın değişmesine neden oluyor. Kullandıkları bilgisayarların maliyetleri ise 15.000 – 20.000 arası değişmektedir. Ortalama 12 saat mesai yapmaktadırlar.

 

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir