Elektrik Tasarrufu Yapmak İçin 18 İpucu

Posted by

18 küçük değişiklik ile faturalarınızda büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.

Elektrik maliyetlerinden tasarruf etmenin en iyi yolu, elektrik kullanma şeklinizle akıllı olmaktır. Evinizde bu 18 değişikliği maddeler halinde yapın ve evinizin büyüklüğü de dahil olmak üzere yaklaşık yılda 2400 TL veya daha fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

Gereksiz Işıkları Kapatın.

İki adet 100 watt’lık akkor ampuller günde iki saat daha kapatılırsa, bir yıl içinde 82 lira tasarruf etmenizi sağlayabilir. Daha da iyisi, LED ampuller kullanın.

Doğal Işık Kullanın.

Güneye bakan tek bir pencere, alanının 20 ila 100 katını aydınlatabilir. Günde dört saat boyunca doğal ışıkları kullanarak 60 watt’lık bir ampulü kapatmak ile, bir yıl içinde 50 liralık bir tasarruf edilebilir.

Aydınlatma Kullanın.

Tavan lambalarını kapatın ve masa lambaları, çalışma ışıklarını ve tezgah altı ışıklarını iş ve hobi alanlarında ve mutfaklarda kullanın.

Daha kısa duş alın

Sıcak su pahalıdır. Evinizdeki iki kişi duş zamanlarını bir dakika keserse, bir yıl içinde 30 dolar tasarruf edebilirsiniz.

Tıraş yaparken, ellerinizi yıkarken, diş fırçalarken suyu kapatın

Sıcak su kullanımınızı% 5 oranında azaltın ve yaklaşık 19 dolar tasarruf edin.

Sızdıran muslukları düzeltin

Musluğunuzdaki sıcak su sızıntısını düzeltmek, enerji maliyetlerinde yılda 9 dolara kadar tasarruf sağlayabilir.

Kullanılmayan elektroniği çıkarın

Bekleme gücü, ortalama bir hane halkının yıllık elektrik kullanımının% 10’unu oluşturabilir. Kullanılmayan elektronik cihazları çıkarın ve yılda 50 dolar tasarruf edin.

Masaüstü bilgisayarı boşaltın

Hala bu eski masaüstünü kullanıyorsanız, geri dönüştürün ve dizüstü bilgisayarınıza geçin. Eğer dizüstü bilgisayarınızı günde iki saat kullanırsanız, bir yıl içinde 4 dolar tasarruf edeceksiniz.

Klimayı kapatın

Uzakta olduğunuzda, klimanızı günde beş saat kapatın. Bir yaz boyunca 60 gün boyunca bunu yapın ve 16 $ tasarruf edersiniz.

Eski televizyonu geri dönüştürün veya bağışlayın

Eski TV’nizi geri dönüştürün veya bağışlayın. Sadece günde bir saat kullanıyor olsanız bile, o 42 inç LCD size yılda altı dolar harcıyor.

Pencere kaplamaları ile stratejik olun

Evinizdeki hava akışını teşvik edin ve öğleden sonra güneşini engelleyin . Böylece klima masraflarından kaçmış olursunuz

Mutfaktaki ısıyı azaltın

Fırını yaz aylarında kullanmaktan kaçının – salata, smoothie veya barbekü deneyin. Evinizdeki ısıyı azaltacak ve evinizin soğutma maliyetlerinden tasarruf edeceksiniz.

Makinenizi Boş Çalıştırmayın

Sadece soğuk su kullanmış olsanız bile, haftada bir kez çamaşır yıkayarak, çamaşır maliyetinize yılda 18 dolar tasarruf edebilirsiniz.

Çamaşırları soğukta yıkayın

Haftada ortalama üç yük için sıcaktan soğuk suya geçiş yaparak, enerji faturanızda yıllık 22 $ ‘a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Soğutma ile verimli olun

Buzdolabınızı ve dondurucunuzu ideal sıcaklıkta tutun. Buzdolabınız için bu 2 ° C ile 3 ° C arasındadır ve dondurucunuz -18 ° C’de olmalıdır.

İkinci buzdolabınızı fişten çekin

İkinci buzdolabını fişten çekin ve yılda 55 dolara kadar tasarruf edin.

Mikrodalga, güveç kabı veya ekmek kızartma fırını kullanın

Bir mikrodalga fırında 1 saat aynı işi yapmak için 15 dakika sürer. Haftada 4 kez fırın yerine bir mikrodalga kullanın ve 13 $ / yıl tasarruf edin.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir