Elektrikli otomobiller ve araçlar

Elektrikli Otomobillerin Yararları ve Zararları Nedir?

Günümüzde Tesla gibi büyük firmaların elektrikli otomobiller üretmesi hibrit araçlar için bir soruya neden oluyor. Acaba bu otomobillerin yararları ve zararları neler? gibi aklımıza çeşitli sorular takılabiliyor.

Özellikle son 4-5 yıldır gündem olan elektrikli araçlar, eski alışılagelmiş araçlara göre çok daha yenilikçi bir şekilde karşımıza çıktılar. Bunlara örnek olarak Tesla’nın uzaya araç fırlatması, büyük otomobil şirketlerinin ileriye dönük elektrikli araçlar üretmek olmalarının yanı sıra benzin, motorin gibi petrol çeşidi olacak yakıtların %90 oranında azalması ve çevreye katmış olduğu yararları kimse gözardı edemez. Belki bundan 10-20 yıl sonra sokaklar egzoz sesi veya dumanıyla dolmayabilir. Bu şekilde akaryakıt tüketimi 0’a inmiş olacak, devletimiz akaryakıtda dışa bağımlılıktan kurtulacak, halkımız akaryakıt fiyatlarından şikayetçi olmayacaktır. Önce devletimiz daha sonra bireyler olarak elektrikli araçlar üzerinde durmalı ve önem vermeliyiz. Bu alanda yeni çalışmalar yapmalı ve bir an önce halk olarak bu atılımlara destek vermeliyiz. Son dönemlerde adını epey duyduğumuz yerli elektrikli aracımıza halk ve millet olarak sarılmalı, daha yeni ve ilerikçi düşünceler ile kendimizi geliştirmeliyiz. Sadece devlet olarak değil, tüm insanlık; özellikle petrol yakıt rezervlerinin tükenmeye yüz tutmuş olmasını görmeli ve bir an önce hibrit araçlara yönelmelidir. Aslında bir kaç paragraf ile elektrikli otomobillerin yararları ve zararlarını anlattım. Ama maddeler halinde isteyen arkadaşlar olabilir. Özellikle öğrenciler proje gibi ödevlerinde kısa ve öz bir şekilde açıklanmasını istiyor.

Elektrikli Araçların Yararları

  • Elektrikli araçlar elektrik motorunu çalıştırmak için lityum iyon ve nikel metal hidrat piller kullanarak, elektriği depolamaktadır. Bu şekilde benzin ve motorine ihtiyaç duymayarak doğaya zarar vermemektedir.
  • Normal araçlara göre %96 daha sessiz çalışarak gürültü kirliliğine neden olmamaktadır.
  • Elektrik kullanımı ile bile akaryakıt fiyatlarının ucuzlaması
  • Temiz hava ve ozon tabakasının araba egzozu olmayacağından dolayı zarar görmemesi
  • Sürtünmeye giren parça sayısı az olduğundan üretilen enerjiyi direkt olarak mekanik enerjiye çevirmesi ile doğrudan tekerleklere iletmesi ve yüksek verimlilik gibi nedenler elektrikli araçların en büyük faydalarından sayılabilir.

Elektrikli Otomobillerin Zararları

  • Üretim maliyetinin yüksek olması
  • Kullanım süresi şarj süresine göre çok çok az olması
  • Şarj süresinin fazla olması
  • Hızlı şarj istasyonlarının henüz Türkiye ve dünya genelinde yaygın olmaması

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

2 comments

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.