Elektronik Sigaramı Zararlı Normal Sigaramı

Posted by

Teknolojiyle birlikte gelen bir çok değişiklik, sigara üzerindede etkili olmuştur. Bu doğrultuda elektronik sigara, acaba zararlımı ?, Normal sigaramı daha zararlı gibi sorular meydana gelmiştir.


E-sigaralar: Normal sigaralardan daha az ölümcül

İlk olarak, iyi haber: e-sigaralar, geleneksel sigaralardan neredeyse kesinlikle daha az öldürücüdür. Sigara içmek benzersiz bir bağımlılıktır. Aslında, sigaralar, yönlendirildiği gibi kullanıldığında öldüren tek tüketici ürünü olabilir. Sigaralar, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 480.000 kişinin ölümüne neden olan, önlenebilir ölümlerin bir numaralı nedenidir. Bu, eroin, kokain, alkol, motorlu taşıt kazaları ve ateşli silahlardan daha fazla ölüm sayısına tekabul etmektedir. Sigara içmek inme, kalp krizi, KOAH, astım, diyabet ve çoğu kanser riskini artırır. Sigara dumanında serbest radikaller fiziksel olarak yaşlanır. Ortalama olarak, sigara içmek hayatınızı en az 10 yıl azaltıyor . Sigara, piyasada yeni bir ürün olsaydı, bugün hiç bir ülkede tütün satışı onaylanamazdı.

Yanan bir sigara karbon monoksit ve hidrojen siyanür gibi zehirli gazlar çıkarır. Sigara dumanı ayrıca katran olarak bilinen sakız kalıntısının ultra ince bir süspansiyonunu da içerir. Sigara dumanında bulunan karsinojenlerin çoğu katranın içinde bulunur. E-sigaraların normal sigaralarla karşılaştırıldığında en büyük yararı, sigara dumanında bulunan katran veya zehirli gazları üretmemeleridir. Bir e-sigara, yaygın olarak e-sıvı olarak bilinen bir sıvı kartuşunu içerir. E-sıvı, propilen glikol ve gliserol içinde çözülmüş nikotin ve aroma maddelerinden oluşur. E-sıvı, pille çalışan bir buharlaştırıcı tarafından aşırı derecede ısıtılır.

E-sigara ve sigara içme davranışı ile ilgili çalışmalar çelişkili sonuçlar göstermektedir. E-sigaralar, bir klinik denemede alışkanlık kazandırmak için hafif derecede yardımcıdır. Diğer çalışmalarda, e-sigara kullanımı bırakma oranlarını arttırmadı , hatta sigara içmeye devam etme riskinin artmasıyla bile orantılıdır.


E-sigaraların dezavantajı

Şimdi kötü haber. E-sigaradaki nikotinin birkaç olumsuz sağlık etkisi olabilir. Kronik nikotin maruziyeti, insülin direncine ve tip 2 diyabete yol açabilir. Solunan nikotin, kalp hızını ve kan basıncını arttırır . Nikotin kendi başına oldukça bağımlılık yapar ve beyinde, özellikle de gençlerde, diğer ilaçlara bağımlılık riskini artıran değişikliklere yol açabilir. Nikotin, ergenlerde prefrontal beyin gelişimini de bozarak dikkat eksikliği bozukluğuna ve kötü dürtü kontrolüne yol açabilir. Bu potansiyel olan nikotin zararları, özellikle gençlerde e-sigara kullanım oranlarının yükselmesi açısından endişe vericidir.

Aromalı e-sigaralar başka bir sağlık tehdidi oluşturabilir. Genellikle bronşiyolit obliterans olarak adlandırılan ve akciğerlerde (akciğerlerdeki en küçük hava yolları) kalıcı hasara neden olan nadir bir akciğer hastalığı olan diasetil adı verilen kimyasal bir bileşik içerirler .


Ne bilmek istiyorsun ?

  • Şu anda sigara bağımlısı insanlar için, e-sigaralar, sigara dumanında zift veya zehirli gazların çoğuna maruz kalmadan daha az tehlikeli bir nikotin kaynağı sağlar. Bununla birlikte, e-sigaraların gerçekten önemli sayıda insanın sigarayı bırakmasına yardımcı olup olmadığı pek net değildir.
  • Sigara içmeyen kişiler e-sigaradan kaçınmalıdır. E-sıvılar, yüksek tansiyon ve diyabet riskini artıran nikotin ve ayrıca bronşiolitis obliterans adı verilen kronik akciğer hastalığına neden olabilecek aroma verici maddeler içerir. Yüksek voltajlı buharlaştırıcılar ayrıca önemli miktarda formaldehit ve diğer toksinleri de üretebilir.
  • Gençlerde e-sigara kullanımı artıyor. Gelişmekte olan beynin nikotine maruz kalması beynin gelişmesine zarar verebilir ve gençleri diğer ilaçlara bağımlı hale getirebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir