En İyi İletken Nedir?

İletkenlik nedir? sorusuna verebileceğimiz en iyi yanıt, bir malzeme veya elemanın enerjisini aktarmasında ki yeteneğini ifade eder. Bilim üzerinde birçok iletken türü bulunmaktadır. Bu türlerden birkaçını örnek verecek olursak; Elektriksel, Akustik ve Termal adında iletken türleri mevcuttur. En iletken olan yani elektriksel anlamda en başarılı olan eleman, gümüş maddesidir. Arkasından gümüş maddesini bakır ve altın takip eder. Gümüş ayrıca maddelerin ısı iletkenlik sıralamasında da başrol oynar. Gümüş, termal ve ışık yansıtma gibi iletkenlik dallarında gayet iyi sonuçlar verir. Metallerin iletkenlik derecelerine göre sıralamada gümüş birinci gelmesine rağmen bakır ve altına göre daha az elektrik uygulamalarında görülür. Bunun en büyük nedenlerinde ise bakır daha ucuzdur ve altın çok daha yüksek korozyon direncine sahiptir. Gümüş karardığında, yüksek frekanslar için daha az arzu edilir çünkü dış yüzey daha az iletken hale gelir.

Metallerin İletken İletme Tablosu

Bu elektrik iletkenliği iletme sıralaması, saf elementlerin yanı sıra alaşımları da içermektedir. Bir maddenin boyutu ve şekli iletkenliğini etkilediğinden dolayı, liste tüm bu iletkenleri  aynı boyutta olduğunu varsayarak hazırlanmıştır. En iletken ve en iletken iletkenler:

 1. Gümüş
 2. Bakır
 3. Altın
 4. Alüminyum
 5. Çinko
 6. Nikel
 7. Bronz
 8. Demir
 9. Platin
 10. Karbon çelik
 11. Paslanmaz çelik

En İyi İletken Nedir? adlı bu yazıyı ödev ve projelerinizde kullanabilirsiniz. Kısaca bir açıklama yaptık umarım hoşunuza gitmiştir. Ayrıca kısaca yazdığımız bilimin yararları ve zararları adlı yazıyı okumayı unutmayın.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.