En İyi İndie Oyunlar 2018

Bugünkü yazımızda yine oyunlardan bahsediyoruz. Fakat bu sefer sizlere en iyi indie oyunları tanıtacağız. İndie, büyük bir şirket tarafından oluşturulmamış, yapımcısı küçük ve bağımsız şirketler anlamına gelir. Gelin en iyi indie oyunlar listemize geçelim artık…


7 – World of Goo

En iyi indie oyunlar listemize World of Goo ile başlıyoruz. 2D şeklinde olan World of Goo, zeka oyunları kategorisine yerleştirebileceğimiz bir oyundur. Amacımız belirli noktalara kadar geçit sağlamaktır. Köprü kurar gibi. Bana sorarsanız o kadarda eğlenceli bir oyun değil. Başlarda eğlenceli gelebilir ama zaman geçtikçe oyun sıkıcı bir hal alıyor. Bu yüzden World of Goo, en iyi indie oyunları listemizin 7. sırasına yerleşiyor.


6 – The Binding of Isaac

2D ile 3D arasında olan bir oyun ile en iyi indie oyunlar listemize devam ediyoruz. The Binding of Isaac. Amacımız belirli odalardaki yaratıkları öldürerek ilerlemeye daha doğrusu hayatta kalmaya çalışmaktır. Tabi bu sırada farklı eşyalar, geliştirmeler ve güçlendiriciler bizi bekliyor olacak. World of Goo’ya göre daha eğlenceli olan The Binding of Isaac en iyi indie oyunlar listemizin 6. sırasını hak ediyor.


5 – Fez

2D bir oyun olan Fez ile listemize devam ediyoruz. Aslında 2D olsa da farklı açılardan bakabiliyor olmamız bizlere bambaşka bir eğlence katıyor. Oyun bölümlerden oluşuyor. Amacımız o bölüm içindeki bulmacayı çözüp sıradaki bölüme geçmek. Anlatacak fazla birşeyi olmayan Fez, sadeliği ile en iyi indie oyunlar listemizin 5.sırasını alıyor.


4 – Super Meat Boy

En iyi indie oyunlar listemizin 4. sırasını Super Meat Boy alıyor. Diğer oyunlar birçoğu gibi yine 2D olan bu oyunumuzun senaryosu kaçırılan kız arkadaşımızı kurtarmak. Tabi bu söylemesi kadar kolay değil. Bizi zor bölümler karşılayacak ve bazılarını geçemediğiniz için oyunu silmeniz bile muhtemel. Oynanışı güzel. Telefonda buna benzer bir oyun olan Mad Dex i oynadıysanız bizi anlayabilirsiniz. Tavsiye ederim ama bir süreden sonra sıkılabilirsiniz.


3 – Minecraft

Hepimizin bildiği bir oyunla en iyi indie oyunlar listemizin ilk üçüne girmiş bulunmaktayız. Açık dünyasıyla geniş bir alanda hayatta kalmaya çalıştığımız Minecraft günümüzde hala gelişmekte olan oyunlardan fakat artık kullanıcılar Minecraft’dan bıkmaya başladı. Günümüzde çok fazla oynanmıyor. Benim fikrim ise şudur: Tek başınıza belli bir yere kadar eğlenebilirsiniz ama bir süre sonra sıkılacaksınız. O zaman ise arkadaşlarınızla oynarsanız yeniden size eğlenceli gelebilir ama elbet bundan da bir müddet sonra bıkacaksınız.


2 – Limbo

Yine 2D bir oyun ile devam ediyoruz. En iyi indie oyunlar listemizin 2. sırasında Limbo bulunmakta. Siyah ve beyazın tonları ile, eski bir film efektiyle ve kendi atmosferiyle bizi içine kolaylıkla çekebilen Limbo bir zeka oyunudur. Oyunun senaryosu kız kardeşimize ne olduğunu bulmak. Karşımıza çıkan bulmacaları çözerek ilerlemeye çalıştığımız Limbo’da bazen eski makineler görüyoruz. Sayılı özgün atmosferlere sahip oyunlardan biridir diyebilir. Size kesinlikle önerdiğim bir oyundur.


1 – Don’t Starve

Ve geldik En iyi indie oyunlar listemizin birincisine. Karşınızda Don’t Starve! En iyi hayatta kalma oyunları arasında kendine rahatlıkla yer edinmiş bu oyun bizlere çok farklı deneyimler yaşatıyor. Kendine özgü dünyası ve yaratıklarıyla benzersiz bir oyun olan Don’t Starve bizlerden büyük bir beğeni alarak listemizin 1. sırasını hak ediyor. Kendi başınıza bile sıkılmadığınız ve çok eğlendiğiniz bir oyunu arkadaşlarınızla oynadığınızı bir düşünsenize! Arkadaşlarınızla oynamanız için olan Don’t Starve Together‘ı denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.


Bugünkü yazımızın sonuna geldik. Umarım en iyi indie oyunlar listemizi beğenmişsinizdir. Düşüncelerinizi yorumlarda bizlere bildirmeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Kaan Demirci hakkında 5 makale
Herkese merhabalar. Ben Kaan Demirci. 21.06.2018 tarihinde ulutekno.net sitesinde yazar olarak göreve başladım. Yazılarımın devamı gelecektir. Takip etmeye devam edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*