En İyi Teknolojiye Sahip Ülkeler

Ülkeler arasında ki rekabet durumu teknolojilerini de etkilemiş durumda. Ülkeler, sahip oldukları teknoloji için her gün farklı çalışmalar yapıyor. Yaşamış olduğumuz yüzyılda teknoloji demek, para demek. Bundan dolayı devletler arası teknoloji çekişmesi her geçen gün bir seviye daha artıyor. Bilmiyorum, acaba fark ettiniz mi? Fakir ve refah seviyesinin altında olan ülkelerin teknolojileri yoktur. İyi ve refah seviyesi yüksek bir devlet olma yolunda ilerleyen ülkelerin ilk yapması gereken teknolojilerini geliştirmek olacaktır. Bilim ve teknoloji alanında yazılarımızdan bilimin amacı nedir yazımızı okuyun. Ayrıca gelin, en iyi 12 teknolojiye sahip olan ülkeyi inceleyelim.

12. Hollanda

Hollanda ilerici düşünceye sahip, teknoloji ve bilime sahip çıkan bir ülke. Özellikle tarım ve hayvancılıkta atmış oldukları adımları onları bir seviye ileriye taşıyor. Ayrıca eğitime vermiş oldukları önem çok fazla. Yüksek teknoloji şirketleri; bilgisayarlar,elektronik ölçüm ve kontrol ekipmanları, tıbbi ve bilimsel aletler ve elektrikli anahtarlama donanımı ve transformatörleri üretmektedir.

11. Singapur

Eğitim ve teknoloji alanında nam salmış olan Singapur, dünyanın en hızlı internetlerinden bir tanesini elinde bulunduruyor.

10. Kanada

Kanada; yüksek teknoloji alanında çok hızlı büyüme kaydetmektedir. Ayrıca eğitime vermiş oldukları önem ile dünyanın en güvenilir ve rahat eğitim görülecek yer olması onu; telekominikasyon, taşımacılık ve mühendislik, mikro elektronik, tıbbi cihazlar, gelişmiş yazılımlar, hidro elektrik ve nükleer santraller, lazer ve optik elektronikler, bioteknoloji, yiyecek ve içecek işleme, geomatiks ve çevre ile ilgili sanayiler gibi alanlarda Kanada, dünyada ün sağlamıştır.

9. İngiltere

Teknolojide ki en büyük ilk yatırımları yapan İngiltere, jet motorunu, hidrojeni ve lokomotif motorunu bulmuştur.

8. Finlandiya

İskandinavya’daki bu küçük, 5,4 milyon Avrupa ülkesi, yüksek teknolojili sağlık tesisleriyle ünlüdür ve birçoğu Finlandiya’ya atıf yaparken ‘Nokia’ markasını unutmuşlardır. Nokia, Finlandiya’ya ait bir firmadır. Günümüzde Finlandiya, daha çok biyoloji, enerji ve çevre bilimi konularına odaklanmaktadır.

7. Rusya

Ruslar, uzaya bir insanı ilk yerleştiren ve Ay’ın yüzeyine insan yapımı bir nesne koyanlardı. Rus ağır makine üretimi ile ünlüdür. Savunması uzun menzilli silahlardan oluşur ve bunları dünyaya satarak gelir elde eder.

6. Çin

Silah tozu ve pusula ilk olarak Çin’de kullanılmıştır. Bugün robotik, yarı iletkenler, yüksek hızlı trenler, süper bilgisayarlar ve genetik gibi alanlara odaklanmaktadır.

5. Almanya

Almanya, onlarca yıldır yüksek teknoloji ürünü bir ulus olmuştur. Mühendislik alanındaki başarıları ile ünlüdür. Alman araştırma bilim adamları, uzay yolculuğu ve nanoteknoloji gibi alanlarda katkı sağlamışdırlar. Ar-Ge çalışmaları, Alman ekonomisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ülkedeki bilimsel araştırmalar endüstri tarafından desteklenmektedir.

4. Japonya

Japonya, bilimsel araştırmasıyla ünlüdür. Japonya’daki araştırmacı bilim adamları, otomobil, elektronik, makine, deprem mühendisliği, optik, endüstriyel robotik, metal ve yarı iletkenler gibi çeşitli alanlarda büyük katkılarda bulundular.

3. İsrail

İsrail’in ihracatının yaklaşık yüzde 35’i teknoloji ile ilgili. İsrail uzay biliminde ilk beş arasında yer alıyor. Savunma sanayindeki yenilikleri ile de bilinir. İsrail ilk insansız hava aracını (İHA)’yı geliştirdi.

2. Güney Kore

Güney Kore, LG, Hyundai ve Samsung gibi teknoloji şirketlerinin doğduğu yerdir. Bu markalar Apple ve Toyota gibi küresel teknoloji markalarıyla rekabet ediyor. Güney Koreli bilim adamları robotik gibi alanlarda önemli başarılarda bulundular. Güney Kore’de ortalama internet hızı ABD’den üç kat daha fazladır.

1. Amerika Birleşik Devletleri

Uzay teknolojisindeki gelişmeler, Amerika Birleşik Devletleri’ni küresel bir süper güç yapma konusunda önemli bir rol oynamıştır. Uzay araştırmaları, eczacılık, savunma sistemi ve telekomünikasyon, uzun yıllardır ABD’nin ana odağı olmuştur. Bu millet dünyadaki en güçlü ve teknolojik olarak en gelişmiş askeriyeye sahip. Bu ülke Google, Facebook, Apple, Intel, IBM ve Microsoft gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerini üretti.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.