En İyi Video Montaj Programları 2019

Posted by

Video, görüntü ve sesi ekrana yansıtabilen bir dosya biçimidir. Son yıllarda video platformlarınında artmasıyla birlikte video düzenleme işleri rağbet görmeye başladı. Özellikle en fazla Youtube’da içerik üreten ve montaj programlarını kullanan Youtuberlar, videolarını hazırlarken ilk olarak videolarını kayıt ediyor, düzenliyor ve render aşamasından geçirmektedirler. Yani bir Youtuber’ın çalışma masası veya iş alanı video montaj programları denilebilir.

Montaj bir diğer adıyla kurgu, görüntülerin ve seslerin bir senaryo halinde belli bir amaca uygun olarak peş peşe sıralanmasına “kurgu” veya “montaj” adı verilir. Kurgu veya montaj yaparken en önemli husus ürettiğimiz video veya filmde anlaşılır olmak, akıcı ve kendisine bağlayan bir kurgu üretmektir.

Video montaj programları günümüzde sinema, kısa film ve Youtube gibi alanlarda oldukça popüler bir yere sahibtir. Genellikle Youtube sektöründe basit video montaj programları kullanılırken, Sinema ve film sektöründe profesyonel video montaj programları kullanılmaktadır.

Bizlerde sizler için montaj programları arasından basit düzeyde, orta düzeyde ve profesyonel programların en iyilerini seçtik. Seçtiklerimiz arasında ücretsiz programlarada yer vermeye çalıştık.


En İyi Profesyonel Video Montaj Programları

1. Adobe Premiere Pro CC

Adobe Premiere Pro CC, en iyi profesyonel video montaj programları arasından ilk sırada yerini almış durumda. Pro CC, video montaj programlarının içerisinden en profesyonel video üretmenizi sağlayan programdır. Film yapımcıları, televizyon editörleri, grafikerlerin kullandığı bu program son zamanlarda Youtube sektöründede kullanılmaya başladı. İçerisinde bir çok ses ve görüntü filtresi bulunduran Pro CC, ayrıca 360 derece VR desteğide verebilmekte. Windows ve Mac’de rahatlıkla kullanabileceğiniz video montaj programı olan Pro CC’nin fiyatı ise biraz tuzlu gelebilir. Aylık veya yıllık olarak satın alabilir, almadan önce 7 günlük deneme süresini kullanabilirsiniz.

2. Final Cut Pro X

Mac bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz yüksek performans veren Final Cut Pro X, video montaj programları arasından en hızlı program olabilir. Profesyonel olmasının yanında arayüzü gayet basit bir şekilde tasarlanmıştır. Çok çeşitli video formatı ile çalışabilir, ve ayrıca 360 derece video içerikleri üretebilmenizi sağlıyabilirsiniz. Sadece Mac işletim sisteminlerinde kullanacabileceğiniz Final Cut Pro X, denemek için sizlere 30 gün vererek denemenize olanak sağlıyor. 8K video desteği ile yüksek kaliteli videolar üretebilir, satın alma konusunda sadece bir kez ödeme yapıp sınırsızca kullanabilirsiniz. Türkiye fiyatı 2000 TL olan video montaj programını bu linkden ulaşarak Apple’ın sitesinden satın alabilir veya inceleyebilirsiniz.

3. Hit Film Pro

Hit Film Pro, görsel efekt ve animasyon üreten film yapımcıları ve animatörlerin kullandığı benzersiz bir video montaj programı. Bir çok özel efektle donanmış Hit Film Pro, en fazla satış gerçekleştiren video programları arasında yer alıyor. Bu başarısının en büyük sebebi oluşturulabilen animasyonlar, sesler, renk düzenlemelerini bir tıkla hallediyor olabilmeniz. Sınırsız deneme süresi ile montajlarınızı yapabilirsiniz, ancak videoyu dışarı aktarırken satın almanız gerekmektedir. Sadece Windows işletim sisteminde kullanılan Hit Film Pro’ya burdan indirebilir, satın alabilirsiniz.


Basit Düzeyde Video Montaj Programları

1.Camtasia Studio 2018

Youtube’a yeni başlamış olabilir, edit ve montaj programları hakkında pek fazla bilginiz olmayabilir. Özellikle intro, outro, lower third gibi hazır şablonları kullanarak zaman kaybetmeden videolarınızı hazırlayabilirsiniz. Camtasia aynı zamanda hem ekran kaydetme görevini hemde video düzenleme işlerini rahatlıkla halledebiliyor. Sürükle bırak mantığı ile çalışan Camtasia, basit düzeyde video edit programınız olabilir. Mac ve Windows işletim sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. 30 günlük deneme sürümü ile Camtasia’yı inceleyebilir burdan satın alıp indirebilirsiniz.

2.Movavi 

Bir diğer giriş seviyesi video editor programı olan Movavi, deneyiminiz ”0” olsa bile çok rahatlıkla kullanabileceğiniz bir program. Ücretsiz ve ücretli versiyonu bulunan Movavi, fotoğrafları birleştirerek ve arkaya bir müzik ile slayt oluşturabilirsiniz. 180’den fazla formatı destekleyen Movavi, video dönüştürücü, dvd yazma ve eski analog videoları dijitale çevirmenizide sağlayabiliyor.


Ücretsiz Video Düzenleme Programları 

2019 yılına gireceğimiz bu zamanlarda doların artmasıyla ve video düzenleme araçlarının neredeyse hepsinin dolar üzerinden satılması bizleri ücretsiz video düzenleme programlarına itiyor. Bizde bu doğrultuda bu yazımızın içerisinde ücretsiz video montajları yapacağınız programların tavsiyelerini vermeye çalıştık.

HitFilm Express

HitFilm Pro yapımcılarından olan FXHome HitFilm Express yazılımını ücretsiz dağıtıyor. Aynı zamanda ücretsiz eğitimler vererekde programı kullanılabilir hale getiriyor. Öğrenciler ve Youtube’a yeni başlayanlar için harika seçim olabilir. 410’dan fazla efekt ile videolarınızı efektlerle doldurabilirsiniz. HitFilm Express programını buradan indirebilirsiniz.

Blender

Blender, ücretsiz açık kaynak kodlu 3 boyutlu modeller hazırlayabileceğiniz bir video montaj programı ve daha fazlasıdır. Modelleme, animasyon, simülasyonlar oluşturabileceğiniz gibi birleştirme, hareket takibi ve hatta video düzenleme, oyun oluşturma gibi farklı 3D çizimler yapabilirsiniz. Detaylı incelemeyi kendi web sitesinden bakabilirsiniz.

Lightworks

Aslında profesyonel programlar arasında yer almayı düşündürdüğüm Lightworks, ücretsiz ve aynı zamanda ileri seviye montaj programlarından birisi. 25 yılı aşkın bir süredir bir çok film yapımcısı tarafından kullanılmıştır. 4K videolar alabilir, aynı zamanda Youtube ve Vimeo gibi platformlarda yayınlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir