Geçmişten Günümüze Nargile Modelleri

Tütün kullanımının keyif verdiği en eski yıllardan beri bilinir. İnsanlar tütünü keşfettikten sonra çeşitli şekillerde kullanmaya başlamışlardır. Nargile de eski yıllardan beri süregelen tütün kullanma şekillerinden biridir.

Nargile Kullanımı Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Nargilenin ilk olarak nasıl ortaya çıktığı net olarak bilinmemekle birlikte bu konuda bir rivayet vardır. Bu rivayete göre ilk olarak Hintliler Hindistan cevizinin kabuğunu kullanarak nargile yapmış ve tütünü bu şekilde içmişlerdir. Belli bir zaman süresince Hindistan cevizi ile tüketilen nargile için sonraları su kabağı kullanılmaya başlanmıştır. Tabii o yıllardaki imkânlar dâhilinde bu doğal malzemelerin çok yaratıcı bir şekilde kullanıldığı söylenebilir.

İnsanoğlu her zaman zevkine düşkün olmuştur. En zor şartlarda bile kalsa zevk verecek aktivitelerden geri durmamıştır. Eski yılların imkânsızlıklarında bile insanoğlu tütün kullanımını zevkli bir hale dönüştürmeyi başarmış ve nargileyi icat etmiştir. Hızlı bir gelişim süreci geçiren nargile, günümüzdeki halini almıştır.

Geçmişten Bugüne Nargilenin Değişimi

Hindistan cevizi ve su kabağı gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan nargilelerin kullanımı bir süre devam etmiştir. Sonraları alet kullanımının daha da gelişmesi ve farklı fikirlerin ortaya atılmasıyla birlikte ağaç gövdesi kullanılarak nargile yapımına geçilmiştir.

Nargile kullanımının toplumda giderek yaygınlaşması, nargile takımlarında gelişim ve değişimle sonuçlanmıştır. Bu tür doğal malzemelerin yerini sonradan porselen ve bronz malzemeler almıştır. Porselen ve bronzun nargile gövdesinde kullanılmasıyla görünümünde de büyük bir değişim olmuştur.

Keyif almak için kullanılan gereçlerde estetik duruş çok önemlidir. Sonuç olarak nargile kullanmak, yemek yemek ya da su içmek için zorunlu bir ihtiyaç değildir ancak zevk verdiği ve keyifli bir vakit geçirme aracı olduğundan tercih edilir. Bu durum nargile kullanımında estetiğin önemini açıklamaya yetecek bir durumdur.

Nargile Modelleri

Porselen gibi malzemelerin ardından nargile gövdesinde cam kullanılmaya başlaması nargile açısından bir devrim niteliğindedir. Camın estetiği ile nargilenin duruşu birleştiğinde ortaya kullanıcılarını mest edecek görüntüler çıkmıştır. Bugün cam dışında çelik ve döküm gövdeli nargile takımları da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde nargilelerdeki değişime baktığımızda en çarpıcı örneğin çantalı nargileler olduğunu görürüz. Oldukça pratik bir şekilde kaldırılıp çantaya yerleştirilen nargileler insanlara her yere nargile takımlarını götürebilme imkânı sunmuştur.

Nargile Kültürü Nereden Gelir?

Nargile uzun yıllar boyunca Arap kültürünün bir parçası olmuştur. İlk olarak Hintliler tarafından kullanılmış olsa da Arap kültürüne yerleşmiştir ve hâlâ o kültürdeki yerini korumaktadır.

Site adresi: https://www.nargilex.com/

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.