Geçmişten Günümüze Teknolojinin Gelişimi

Geçmişten günümüze teknolojinin gelişimi ni kısaca insanoğlunun işlerini rahat yapabilmesi için ihtiyaçlarına uygun gelişmeler yapmasıdır, diyebiliriz. Bu yazımızda teknolojinin tarihsel gelişimini kısaca anlatmak istiyorum.

Teknolojinin Gelişimi Nasıl Olmuştur ?

Teknolojinin gelişimi aslında insanlarda bulunan merağın sonucunda ortaya çıkmıştır. İnsanoğlu düşen bir yıldırımın ateş ortaya çıkardığını görmüş ve merak etmiştir. Bu doğrultuda ateş bulunmuştur.

Teknolojinin Tarihsel Gelişimi

Şuan kullandığımız akıllı cihazlar aslında geçmişten günümüze teknolojinin gelişimini bizlere yansıtıyor. Bu gelişmelerden bir kaçı hayati işlevlerimizin devamı için, bazılarıda yaşam standartlarımızın seviyesini yükseltebilmek için yapılmıştır. Daha sonra bu ihtiyaçlar alanında farklı bölümlere ayrılmış, bu doğrultuda sektörler oluşmaya başlamıştır. Tarihte devasa gelişmeler olmuş. Bu gelişmeler devrim niteliğinde sayılmıştır. Bu gelişmelerden hangisinin üzerimizdeki etkisinin en büyük olduğunu net bir biçimde söyleyemeyebiliriz. Ancak bu devrimleri gruplara ayırabiliriz. Ateşin keşfi, yabani hayvanları evcilleştirmek, tekerleğin icadı ve daha bir çok madde sayabiliriz. Bizde burdan yola çıkarak teknolojinin tarihsel gelişimini ele aldık.

Bilim;

M.Ö 3000’li yıllarda Mezopotamya’da atıldı. Daha sonra batıya geçti. Ve ozamanlar iskenderiye kütüphanesi bilimin öncü yerlerindendi. Ve burdaki iskenderiye kütüphanesi yakıldı ve daha sonra bilim geriledi. Daha sonra islamiyet ile bilim eski gücüne kuvvetine ulaştı. Bilim islamiyetin kolları altında, koruması altında 600 yıl boyu devam etti. Bilim sonraki yıllarda Avrupa ve Amerikaya ulaştı. Ve şuan bugünki durumuna geldi.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda

  •  Teknolojinin Gelişim Süreci
  •  Teknolojinin Geçmişten Günümüze Gelişimi
  •  Teknolojinin Geçmişten Günümüze Gelişimi Kısaca
  • Teknolojinin Gelişimi Nasıl Olmuştur ?
  •  Teknolojinin Tarihsel Gelişimi

 

 

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*