İnstagram Kullanmanın Zararları

Teknoloji ile birlikte gelen internet ve akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle insanlar bilgiye anında ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Her şey bir tık ile gözlerimiz önüne geliyor. Bu şekilde bakıldığında internet bizlere zararsız çok masum geliyor. Peki ya Öylemi? Bu yazımızda instagram zararlarını ve kullananların ne gibi tehlikede ve tehlike altında olduklarını inceleyeceğiz. Bu yazı çocuk ve ergen yaştaki bireyler için hazırlanmıştır.

Kimlik Oluşumunun Olumsuz Etkilenmesi

Çocukların ve gençlerin geliştiği dönemlerde, kendilerine ait hoşnut olmadıkları bazı özellikleri vardır. Hoş karşılanmayan özellikleriyle mücadele edecekleri dönemlerde, Instagram üzerinden açtıkları sahte hesaplarla kişiliklerini bozarak, farklı bir kişiliğin altına sığınırlar. Bu durum gelişmekte ve olgunlaşmakta olan kimlik süreçlerini olumsuz yönde etkiler.

Kötü Niyetli Kişilerin Hedefi Haline Gelme

Çocuk ve ergen yaştaki Instagram kullanıcıları dikkatli hareketlerde bulunmaz ise kötü niyetli kişilerin hedefi haline gelmiş veya gelebilecek olabilir. Çocukların ve gençlerin yetişkin gibi görünme isteği onları hoş ve uygun olmayan ilişkilerin içerisine sürükleyebilir. Kolayca inanıp, kandırılabilirler. Ayrıca suiistimal edilme bu durumlarda sıkça gözlemlenmektedir.

Popüler Olma İsteği

Çocuklar, gençler ve yetişkin bireyler Instagram’da popüler olmak ister. Ergenlik dönemindeki gençlerimiz popülaritelerini arttırabilmek için yalanlara başvururlar. Bu durum bireyin kendisiyle uyuşmayan davranışlar sergilemesine de neden olur.

Yasal Olmayan Aktiviteler

Son zamanlarda Instagram’da yasal olmayan faaliyetlerde buyük bir artış görülmektedir. Yasal olmayan ürünleri satan hesaplar, bahis ve kumara özendiren profiller kullanıcılara ciddi zarar meydana getirmektedir. Ekonomik alanda sömürülme ve yasa dışı davranışa zorlama da Instagram’da sıkça karşılaşılan illegal faaliyetlerdir.

Yalnızlaştırma Etkisi

Instagram her ne kadar bir sosyal paylaşım sitesi olsa da kişileri yalnızlaştırmaktadır. Düzensiz kullanım aile bireyleri arasındaki bağı zayıflatır ve arkadaşlardan sizi uzaklaştırmaya başlar. Kişinin ailesine ve arkadaşlarına ayıracağı zamanı kısıtlar. Bu da kullanıcıların toplumdan uzaklaşmasına neden olur.

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir