İşlemci Nasıl Çalışır ?

Bir diğer adıyla cpu olan işlemci, merkezi işlem birimi anlamına gelmektedir. Aynı insan vücudunda yer alan merkezi sinir sistemi olan beyine benzetilmektedir.

İşlemci Nasıl Çalışır ?

Bilgisayarın beyni olarak tanımladığımız işlemciler, sadece bilgisayar içerisinde değil günümüzde bir çok teknolojik aletin içerisinde bulunmaktadır. İşlemci bir diğer adıyla Cpu, Bilgisayarımızı çalıştıran hesaplamaları ve algoritmaları yapan kısaca entegre bir elektronik devredir. Bilgisayarımızda sadece tek bir işlemci yoktur. Aynı zamanda grafik işlem birimi anlamına gelen Gpu’da bulunmaktadır. Şahsi bilgisayarınızda bulunan veya telefonlarınız da kullanılan işlemciler genellikle gömülü ve mikro işlemci adı verilen entegre bir devre bulundurur.

İşlemciler; transistör adı verdiğimiz yarı iletkenlerden oluşan devrelerdir. Binlerce hatta yüzbinlerce transistörlerden oluşan işlemciler günümüz seviyesinde milyon tane transistör seviyesindedir. İşlemciler; elektrik sinyallerinin değerlerini okuyarak çalışmaktadır. Devrede elektrik sinyalinin olması ”1” i ifade ederken olmaması ”0” ı ifade etmektedir.

İşlemci, işlemlerini 0 ve 1 sayılarını kullandığı ikilik sisteme göre yapar. Sizin verdiğiniz komutlar binlerce transistör içerisinden geçer ve matematiksel işlemlere çevrilir. İşlemcide bu bu sistemi ALU birimi oluşturur.

Bir Yanıt

  1. Uğur Şubat 2, 2019

Bizlere Değerli Görüşünü Bildir.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek veya bize e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın. ulutekno@gmail.com

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?