İşlemci Çeşitleri

İşlemci Özellikleri ve Çeşitleri

İşlemci, bilgisayarda bulunan en önemli bileşenden bir tanesidir. Hızı ve önemi diğer tüm parçalara göre çok daha fazladır. Harddisklerin bile yetişemeyeceği bir hıza sahiptir.

İşlemcinin Özellikleri

Komut Seti; İşlemciler hafızalarında bulundukları komutlar ile çalışır. İşlemcide bulunan bu komutlara Komut seti adı verilir. Verdiğimiz komutu kendi diline çevirir ve bu şekilde sonuç elde edilir. İşlemciler komut seti olarak 2 kısıma ayrılır. Bunlardan biri CISC; anlaşılamayan, çözümü olmayan ve birçok öğeden oluşan komutlara, yani birden fazla işlemi yerine getirebilen komutlara sahip işlemci türüdür. Bir diğeri ise; RISC adı verilen her seferinde sadece tek bir işlem gerçekleştiren basit hızlı bir işlemci türüdür.

Clock Speed; bilgisayarda bulunan işlemcinin saniye başına ürettiği sorgu için kullanılan bir terimdir. Clock Speed yani saat hızı fazla olan işlemcilerde çok daha fazla işlem gerçekleştirilir. Saat hızı işlemcide Megahertz (mhz) cinsinden ifade edilir.

Sistem Saat Hızı; Saat hızı kavramı işlemcinin maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır. Megahertz cinsinden ölçülür. 1 Megahertz= s/1.000.000 işlem anlamına gelir.

Veri Yolu Genişliği; İşlemcinin birimlere aktardığı veri miktarına Veri Yolu Genişliği denir.

İşlemci Çeşitleri

Slot İşlemci ; Dikdörtgen tarzı Ram’e benzeyen bir yapısı bulunan bir karttır. Anakart üzerine sanki bir PCI kartı gibi takılır. Günümüzde bulunan soket işlemcilere göre 5-6 kat büyüktür.Bu işlemciler eski yılların özellikle 1990’ların en popüler işlemci kartlarından bir tanesiydi. 2000’li yılların başlangıcında soket işlemcilerin rağbet görmesiyle üretimi durduruldu. Artık anakart firmalarıda doğal olarak slot işlemciler için anakart üretmemektedir.

Soket İşlemci ; Slot işlemcilere nazaran küçük ve yeni nesil işlemci çeşididir. Üzerinde bir çok pin bulunur. Pinler, anakart ile işlemci arasında bir köprü niteliği taşımaktadır. Bu pinler çok hassas ve kırılgan niteliğindedir.  Anakartın işlemci yuvasına oturtulur ve işlemci mandalı ile desteklenir. İşlemci seçiminde anakart uyumu çok önemli bir hususdur. İşlemcide bulunan pinler, anakart söketindede aynı şekilde uyum sağlamak zorundadır. İşlemcide 775 pin bulunuyorsa anakartınızdada 775 pin girişi bulunması gerekir.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.