İşlemci Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

Bir bilgisayarın en önemli bileşeni cpu veya işlemcidir. Bu kadar önemli bir parçayı satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Önemli ve bir o kadar da karmaşık bir konudur, işlemci 

Örnek vermek gerekirse, bir işlemcinin daha yüksek bir frekansa veya çekirdeğe sahip olması, başka bir işlemciden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Aslında, saat hızları ve çekirdek sayımları, aynı şirketteki benzer işlemciler arasında yalnızca kesin olarak karşılaştırılır.

Bununla birlikte, teknolojilerin ilerlemesi ile saat hızları ve çekirdek sayımları, esas olarak ısı ve güç tüketimi ile ilgili belirli fiziksel sınırlamalara ulaşılmıştır. Bu teknolojiler zamanla yeni teknolojilerle aşılacak, ancak şimdilik işlemciler için birkaç zor limiti bulunmaktadır. (Örneğin, tüketici işlemcileri 3 – 4GHz’de en üst seviyeye çıkarılırken, overclock edilebilir işlemciler geçici olarak sıvı azot soğutması gibi geçici bir çözelti ile 9 + GHz kadar yüksek çalıştırılabilirler.

Dolayısıyla, işlemci satın alırken ve karşılaştırırken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

  • Saat hızları ve çekirdek sayımları bir şey için sayılır, ancak yalnızca aynı donanım ailesinin üyeleri arasında. İşlemciler arasındaki saat hızlarını ve çekirdek sayımlarını yalnızca aynı marka oldukları ve birbirlerinin en az birkaç yıl içinde yapıldığı durumda karşılaştırın.
  • CPU’nuzu yükseltmek için bir işlemci satın alırken, hangi işlemciye sahip olduğunuzu öğrenmek için Aygıt Yöneticisi’ni kullanın. Bunu Windows’ta yapmak için Başlat’a “Aygıt Yöneticisi” yazın ve CPU’nuzun adını öğrenmek için “İşlemciler” i açın. CPU’nuzun adından ana kartınızın hangi CPU yuvasını kullandığını tanımlayın; CPU’nuzu yalnızca bu yuvadaki diğer CPU’lara yükseltebilirsiniz. Serinin ne zaman yayınlandığına bağlı olarak, BIOS’larınızı da yükseltmeniz gerekebilir.

Bunu akılda tutarak, bir işlemci satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini konuşalım.

İşlemci Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor ?

Bilgisayar toplayacakların aklındaki hangi marka nerede iyi sorusunu yanıtlamaya çalışacağım. Bütçeniz yetersiz ve kısıtlıysa Amd sizin için harika bir fiyat/performans canavarı olacaktır. Ancak bende para bol ve oyun için iyi bir sistem toplamak istiyorum diyorsanız, İntel almanızı tavsiye ederim.

Hangi işlemci markasını tercih ettikten sonra bir kaç daha dikkat etmeniz gereken husus var.

  • Hızaşırtılabilir mi? Bir CPU’nun overclock edilmesi, daha yüksek güç tüketimi, termal çıktı ve potansiyel sistem kararsızlığı rağmen daha fazla performans elde edebilecek. Bu deneyimsiz kullanıcılar için önerilmez, ancak doğru şekilde yapılırsa mükemmel bir performans artışı sağlayabilir.
  • Soğutucu ile birlikte mi geliyor? Çoğu zaman unutulmuş, ancak yine de çok önemli, bir su soğutucusu veya başka bir şey kullanmayı planlamıyorsanız, işlemcinizin bir soğutucu ile gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Olmazsa, kendi soğutucunuzu satın almanız ve yapınızla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu işlemci kutuda soğutucu bir cihazla geliyor, ancak yine de kontrol etmeniz gerekir. (Soğutucu olmadan çalıştırmayın – işlemcinizi yakarsınız 🔥😂)

Bir işlemci satın almak çok zor ve yoğun bir iş gibi gözükebilir. İnşaallah bu yazımızla birlikte kafanızdaki sorular netleşmiştir. Aklınızdaki sorular halen devam ediyorsa bildirmekten çekinmeyin. Hoşcakalın…

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.