Laptop Isınma Sorunu Çözümü

Laptop bilgisayarların kasası dar olduğundan ısınma sorunu cidden fazla oluyor. Özellikle laptopunuzda toz birikimi fazla ise o derecede fazlalaşıyor. Eğer laptopunuzu uzun zamandır içli,dışlı temizlemiyorsanız laptopunuzda fazla ısı ve donma sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ancak her zaman laptopunuzun kasasını temizlemek yeterli olmayabilir. Bizde bu durumdan dolayı altarnetif seçenekler sunduk buyrun yazıya geçelim.

20-

Laptopunuzun hava çıkış noktasına hava püskürtücü, süpürge veya saç kurutma makinenizin soğuk moduyla hava püskürtebilir, giriş-çıkışları temizleyebilirsiniz.

19-

Odanız sobalı veya çok sıcak olabilir. Sizde laptopunuzun boyutuna göre bir kitap seçip derin dondurucuda veya buzdolabında yarım saat kadar bekletin.  Daha sonra bilgisayarınızın altına yerleştirin, geçerliliği çok fazla olmasada işinizi görecektir.

18-

Laptopunuzu asla halı veya dizinizin üstünde kullanmayın. Hem sağlınız açısından zararlı hemde bilgisayarınızın ısınma sorunu ortaya çıkmakta. En iyisi laptopunuzu masa üzerinde kullanmayı tercih edin.

17-

Laptopunuzun güç seçenek ayarlarını kontrol edin. Yüksek performansta çalışıyorsa geçici süreliğine lütfen güç tasarrufu seçeneğine getirin. Ayrıca fişten çıkardıktan sonra herzaman için dengeli olarak ayarlayın.

16-

Saatlerce bilgisayarınızda oyun oynamak veya kullanmak ısı sorunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden laptopunuzu aralıklarla kapatıp soğutun.

15-

Güneş ışınlarının direk temas ettiği yerlerden kaçının. Özellikle parklarda veya kafelerde gölge alanlarını seçmeye özen gösterin.

14-

Laptopunuzun denetim masasından güç seçenekleri kısmına tıklayın. Güç ayarlarını değiştire tıklayıp, işlemci durumunu 100’den 80’e düşürün.

13-

Yumuşak yünlü alanlarda kullanmaktan kaçının. Laptopun hava giriş-çıkışlarının doğru olabilmesi için sert yüzeyleri tercih edin.

12-

Termal macunu yenileyin. Termal macun; işlemci fanı ile işlemci arasındaki ısı aktarımını sağlayan birimdir. Eğer termal macunu yenilemeyi bilmiyorsanız profesyonel birinden yardım isteyebilirsiniz.

11-

Kaliteli bir laptop soğutucusu alın. 20 liralık soğutucuların fanı tekli olduğundan çift fanlı veya güçlü fan bir tek fanlıya göre etkisi üstte verdiğimiz kitap örneğiyle aynı etkiyi yapacaktır. Bu yüzden bilinen markaları tercih edin ve satın alacagınız ürünü iyice araştırın.

10-

Laptopunuzda kullandığınız programlar eğer  raminiz yetersiz ise ısınma ve kasma sorunları ortaya çıkarmaktadır.

9-

Laptopunuzun yerini sıklıkla değiştirin.

8-

Bilinçsiz bir şekilde yaptığınız overclock laptopunuza zarar vermiş olabilir, mutlaka bir profesyonele sorun.

7-

Soğuk zeminlerde ve odalarda kullanın, özellikle odanızda klima veya vantilatör kullanıyorsanız yanına mutlaka bir masa atın.

6-

Laptopunuz aşırı ısınma yapıyorsa fanın olduğu kısmın ön tarafını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Herhangi bir eşyanız hava almasını kısıtlıyor olabiliyor.

5-

Laptopunuzdaki virüsleri temizleyin ve arka planda çalışan gereksiz saçma sapan uygulamaları kapatın. Bunun için Game Booster programını sizin için öneririm, program ile oyunlarda veya grafik işlemlerde arka planda çalışan uygulamalar tamamen oto olarak kapatılır.

4-

Herzaman prize ve fişe takılı olarak kullanmamayı tercih edin. İşlem hem bataryaya zarar verir hemde fazla ısınmaya yol açabilir.

3-

Eğer modeme kablo ile bağlanıyorsunuz, laptop’un üzerinden bulunan kablosuz düğmesine basıp kapatın. Genellikle düğme ışığının yanıp, yanmadığından anlayabilirsiniz.

2-

Laptopunuzu viruslerden arındırın.

1-

Diskinizi biraz rahatlatmak için format atarak temizleyin. Eğer yeterince bütçeniz varsa SSD disklerden tercih etmelisiniz, ek filmler veya oyunlar içinde harici hard disk kullanabilirsiniz.

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*