Mouse alırken neye dikkat edilmesi gerekiyor ?

Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Şey

Bir mouse veya fare alırken dikkat edilmesi gerekenler nedir ? Sorusunun yanıtı için doğru yerdesiniz.

Bilgisayarınıza önemli yeni bir bileşen veya donanım alırken aklınıza mouse gelmez. Tüm fareler aynıdır değilmi ? Aslında durum pek de o şekilde değil.

Bilgisayarınızda en çok kullanılan donanımlardan birisi olan farenize sıkışıp kalmamalısınız. Mouse’lar yıllarca kullanılabilecek bir düzeyde olduğundan kimse değiştirmek istemez. Ama iyi bir mouse ile ofis ve oyun alanlarında en iyisi olabilirsiniz. Ayrıca bilek ve parmaklarınızın sağlığı açısından da önemli bir durumdur. Yeni bir fare almadan önce bilmeniz ve dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

1- İhtiyaçlarınıza Uygun Bir Fare Seçin

Mouse alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?
Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Uygun Bir Mouse Seçimi

Bir çok kullanıcı standart üç bloğa ayrılan fare ( Kaydırma tekerliği ve sağ, sol tıklama ) kullanıyorlar. Aslında gayet iyi bir kullanım şekli ve  iyi işler başaran bir mouse modeli. Ancak bu mouse modeli genel kullanıcılar için tasarlanmış ve eskide kalmış bir model. Belirli görev ve kullanım amaçları olan mouselar’a aşağıdan bakabilirsiniz.

Oyun Fareleri

Oyuncular daima özel bir oyun faresine yatırım yapmalıdır. Evet sizleri daha iyi bir oyuncu yapmaz, ancak oyununuzu çok daha kolay hale getirir.

İyi oyun fareleri, uzun süren oyun oturumlarında ergonomik faydalar sunarak ergonomik hale gelir. Hassasiyeti arttıran iyi sensörlere de sahiplerdir.

Ve hepsinden önemlisi, tekrarlayan görevleri kolaylaştırmak için yapılandırabileceğiniz düğmelere sahip olacaktır. Bu düğmeleri kullanman sana hız ve kolaylık sağlayacaktır. Örnek olarak Keskin nişancı tüfeğini çıkarman mı yoksa bir medkit kullanman mı gerekiyor? Bir tıkla karmaşık olan tuşları mouse’una atayabilirsin.

UtechSmart Venus dahil birçok oyun faresinde, daha yüksek bir DPI ayarı (daha hızlı imleç hızları için) ve daha düşük bir DPI ayarı (daha yumuşak, daha doğru kontrol için) arasında geçiş yapmak için kullanabileceğiniz DPI anahtarları vardır.  Bu DPI anahtarları sayesinde istediğiniz DPI ayarına sahip olabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık güncel dolar kuruyla 600 lira civarındadır.

Seyahat Mouseları

Mouse seçiminde dikkat edilmesi gereknler
Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Seyahat Mouselar

Diğer bir temel mouse tipi olan  seyahat mouselar, standart iki veya üç düğmeli mouselara göre küçültülmüş versiyondur. Bazıları çekilebilir kabloya ve kısa uzunluğa sahipken genellikle kablosuzlardır. Ayrıca ucuz ve kaybolduğunda yenisini kolayca temin edebileceğiniz bir ürün.

Seyahat mouseların ana özelliği, dizüstü bilgisayar çantası veya çanta gibi dar bir alana sığabilme yeteneğine sahiplerdir ve genellikle ergonomi düşünülerek tasarlanmamıştır. Çok fazla seyahat edecek olursanız harikalar, ancak yoğun el kullanımlarında uygun değiller.

2- Ergonomik Fareler Uzun Kullanımlarda Daha İyilerdir

Ergonomik fareler elinize uyacak şekilde tasarlanmıştır parmaklarınızdaki gerginliği doğal bir şekilde azaltabilir, parmaklarınızda ve bileğinizde sağlık sıkıntıları yol açmayabilir. Ayrıca, rakamlarınıza ve tuşlarınıza kolayca erişebileceğiniz ekstra düğmelere sahip olurlar.

Ne kadar rahat oldukları, tercih ettiğiniz tutuş da dahil olmak üzere birçok koşula bağlıdır.Bazı kullanıcılar elini düz bir şekilde tutmaktan hoşlanırken, diğerleri pençe benzeri bir kavrama tercih eder.

Mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler den biride boyutdur. Boyut, rahatlık söz konusu olduğunda bir faktördür ve birçok fare hem sağ hem de solak versiyonlar ile gelirken, hepsi  için durum bu değildir. Sonuç olarak, ergonomik bir fare için önce birkaç test yapın. Veya en azından iyi bir iade politikası olan bir yerden satın alın.

Genellikle göz ardı edilen diğer konfor faktörü gürültüdür. İşiniz zorlaştığında, çoğu fare sürekli tıklanma sesi çıkarır. Sizi rahatsız etmese bile, yakındakileri rahatsız edebilir. Bu sorunu çözmek için sessiz bir fare alın. Mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler in ergonomik kısmı bu kadar.

3- Yüksek DPI Her Zaman İçin En İyisi Değildir.

Bir fareyi tanıtırken göreceğiniz ana özelliklerden biri DPI veya inç başına düşen nokta sayısıdır. Bu basit ifade aslında fare işaretcisinin fiziksel olarak hareket ettiğinde her inç için ne kadar hareket edeceğinin göstergesidir.

Teknik özelliklerin genel kuralı, daha yüksek sayıların her zaman daha iyi olduğu halde, bu doğru değil. DPI, fare işaretçisinin ne kadar hızlı hareket ettiğini gösterir ve daha hızlı olması her zaman daha iyi değildir.

Önerilerimiz:

  • Çoğu “normal” kullanıcının DPI hakkında endişelenmesine gerek yoktur .
  • Yüksek DPI, yüksek çözünürlüklü ekranlar veya çoklu monitör kurulumları için mükemmeldir. Ekranı daha hızlı kaydırmanızı sağlar.
  • Oyun oynamak için, yüksek DPI daha hızlı davranmanıza ve tepki vermenize olanak sağlar. Düşük DPI size daha fazla kontrol ve hassasiyet sunar. Oyuncular, ayarlanabilir DPI ayarlarına sahip bir fareye ihtiyaç duyarlar .
  • Photoshop veya yüksek düzeyde hassasiyet gerektiren diğer uygulamalar için, düşük bir DPI daha iyi olabilir .

4- Bildirim(Yoklama) Oranı Sadece Biraz Önemli

Fareler için göreceğiniz bir başka önemli özellik yoklama oranıdır. Bu, hertz (Hz) cinsinden ölçülen, her saniyede kaç kez bilgisayarın konumunu bildirdiğini gösteren bir rakamdır. Daha yüksek bir sayı, daha fazla hassasiyet ve daha yumuşak hareket anlamına gelir.

5- Optik vs Lazer Fare Farklılıkları

En yaygın iki fare türü, aslında aynı teknolojideki varyasyonlar olan optik ve lazer farelerdir. Ana fark, bir optik farenin, alt yüzeyi yansıtmak için bir LED kullanması ve lazer bir farenin hareketi izlemek için bir lazer kullanmasıdır.

Bu nedenle optik fareleri sadece düz ve opak yüzeylerde kullanabilirsiniz. Çoğu lazer fare, cam da dahil olmak üzere daha geniş bir yüzeyde çalışır.

Lazer fareler daha hassastır. Daha yüksek DPI derecelerine ulaşabilirler, bu da hareketleri daha hassas izleyebildikleri ve ekran boyunca daha hızlı hareket edebileceği anlamına gelir (böylece farenizin hassasiyetini düşürmeniz gerekebilir).

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.