Mouse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Posted by

Mouse genellikle en çok kullanılan çevre birimi olduğundan dolayı, mouse alırken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızda açıklamaya çalıştık. Daha detaylı olarak mouse nedir ?  konumuzu inceleyebilirsiniz.


Kablolu veya Kablosuz

Kablosuz fareler genellikle kullanıcılar tarafından cazip gelsede başınıza büyük bir dert olabiliyor. Kablosuz mouselarda pil sıkıntısı istemiyorsanız kablolu bir mouse almanızı öneririm. Mouse‘unuzu rahat bi şekilde kabloya bağlı kalmadan kullanmak isterseniz biraz bütçenizden ayırıp, şarj istasyonu ile birlikte gelen mouse’ları kullanmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.


Lazer mi ? Optik mi ?

Mouselar dpi denilen inç başına nokta kavramıyla çalışırlar. Optik farelerde dpi genellikle 400-800 arasında seyrederken bu lazer mouselar için 2.000 veya daha üstü seviyelere çıkabilir. Eğer oyun ve tasarım işleriyle uğraşıyorsanız kesinlikle Lazer mouseları tercih etmelisiniz. Günlük kullanımlarınızda zaten böyle yüksek bir dpi seviyesine ihtiyaç duymassınız. Günlük işleriniz için ucuz optik mouseları tercih edebilirsiniz.


Ergonomi

Herhangi bir bilgisayar çevre biriminin belki de en önemli yönü, kullanım kolaylığıdır. Mouselar’da bu çok önemli bir husustur. Bir farenin ne kadar rahat olduğunu anlamak için onu uzun süre kullanmalısınız. Fare alırken kullanan diğer kullanıcıların fikirlerini almalı, araştırmalar yapmalısınız. Ancak bu şekilde elinize düzgün,rahat bir mouse bulabilirsiniz.


Büyük Boyut Veya Küçük Boyut

Eğer sürekli seyahat ediyor, ve mouse’unuzu sürekli yanınızda taşıyorsanız. Küçük bir mouse almanızı öneririm. Eğer yerleşik bir şekilde kullanıyorsanız bu sefer standart mouse boyutlarını tercih etmelisiniz.


Programlanabilir Tuşlar

Herkes, sol ve sağ tıklama düğmelerinin yanı sıra ortadaki kaydırma tekerleğini bilir.Ancak birçok fare de genellikle cihazın yanında bulunan ek düğmelerle birlikte gelir. Bunlar İnternet tarayıcınızdaki “Geri” düğmesi gibi belirli işlevler için programlanabilir.Sürekli olarak aynı programlarda çalışıyorsanız, bunlar son derece yararlı olabilir ve genellikle kurulumu kolaydır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir