mouse çeşitleri

Mouse Çeşitleri Nedir ?

Fareler çeşitlerine göre 2’ye ayrılır. Bunlar, bilgisayara bağlanma şekline göre ve yapılarına göredir. Her çeşit mouse’un kendine göre özellikleri vardır. Bu özellikler mouse hassasiyetleri, kablolu-kablosuz olarak ayrılmaları,  okuma çeşitleri gibidir.

Bağlanma Çeşitlerine Göre Fareler

Uzun yıllardır herkesin forumlarda ve bir çok alanda tartıştığı bir konu vardır. Kablolulu mu? Kablosuz mu? fareler kablolu ve kablosuz olarak iki kısıma ayrılır. 2 mouse çeşidininde öyle çok fazla bir özelliği yoktur. Sadece bağlanma şekilleri farklıdır.

Kablosuz Fareler

Aslında bana kalacak olursa çok rahat bir kullanımları vardır. Ancak kablosuz fareler pilli veya bataryalıdır. Pili bitmek üzereyken yavaşlar ve abuk subuk hareketler yapmaya başlarlar. Özellikle oyun oynayanları çıldırtabilir. Bu duyguyu zaten kablosuz fare kullanmayanlar bilmez. Kablosuz farelerde kendi içlerinde 3’e ayrılır. Bunlar, kızılötesi, radyo dalgalı ve bluetoothludur. Bu mouselar bilgisayara takılan alıcılar sayesinde çalışır. Alıcıların kapsama güçlerine göre uzak kullanım mesafeleri değişir. Alıcıları bir çip sayesinde çalışır ve bu çipin gelişmişliğine göre kapsama alanları değişir.

Kızılötesi Fareler

Aslında günümüzde bulunmayan bu fare çeşidi, kızılötesi ismi verildiği bir bağlantı yoluyla bilgisayara bağlanır. Bu mouse çeşidi genellikle eski anakartlarda bulunan Ps/2 portuna bağlanır. Ayrıca usb portuna bağlanan modelleride mevcuttur. Ps/2 portunun en önemli özelliklerinden birisi usb’ye geçilmediğinde en pöpüler ve kullanışlı olan port olmasıdır.

Radyo Dalgalı Mouse’lar

Radyo dalgalı mouselar, radyo frekansı ile gerçekleşen elektromıknatıssal dalgalardır. Bu dalgalar uzun mesafeye kadar kapsam alanına girer. Yani metrelerce uzaktan bile frekansları kolayca algılayabilir.

Bluetooth Mouselar

Aslında şuanda bir çok kişinin yaygın olarak kullandığı mouse çeşididir. Çünkü bluetooth temel bir protokol kullandığından dolayı hemen hemen bütün cihazlarda çalışabilir.

Yapılarına Göre Mouse Çeşitleri

Yapılarına göre mouse çeşitleri aslında hareketi algılama şekillerine görede söylenebilir. Ancak bazı mouse çeşitleri dokunmatik, sensör gibi farklılıklar içeriyor.

Mekanik Mouselar

Mekanik dediğimizde artık aklımıza direk olarak klavyeler geliyor. Ama mekanik mouselarda durum bu şekilde değil. İçerisinde bulunan küçük bir top sayesinde hareketi algılıyor, topun hareketine göre imlece yön veriyor. Bu mouse çeşidi aslında mouse tarihinin en geçmiş zamanlarına dayanan bir çeşit.

Optik Mouselar

Adı üstünde olduğu gibi ışık hareketlerini izleyen mouselara optik adı verilmektedir. Optik mouselar kendi içlerinde 2’ye ayrılır. Bunlar lazer ve ledlidir.i

Led’li Mouselar

Aslında en yaygın olarak kullanılan mouse çeşididir. Ofis ve günlük kullanımlar için tercih edilir. Mouse’un altında bulunan kırmızı ışık ile tabir ettiğimiz aslında led olan mouse türüdür. Genellikle 800 dpi seviyesinde olurlar. Ancak bazı modeller 1600’e kadarda çıkabilmektedir. Çalışma mantığı yansıyan ışığı okuyarak gerçekleşir.

Lazerli Optik Mouselar

Genellikle oyuncular için üretilen ve fiyatları dudak uçuklatan cinsdendir. Bu paraya bu mouse olurmu yhhaaa 💰💰💰 diyeceğiniz şekilde pahalıdırlar. Çok yüksek hassasiyet seviyelerine çıkabilen bu mouselar cam yüzeyde dahi çalışabilmektedir.

Dokunsal Mouselar

Dokunsal mouselar logitech firmasının bir zamanlar tanıttığı mekanik mouseların toplarını elimizin altına koyarak geliştirdiği bir mouse çeşididir. Aşağıdaki görselde ona aittir.

Günümüzde halen dizüstü bilgisayarlarda aktif olarak kullanılan bir mouse çeşididir. Klavye altında yer alır ve boyutu klavyenin genellikle 1/3’ü kadardır. Üst tarafında imleci hareket ettirecek dokunmalı bir alan bulunurken altında 2 adet sağ ve sol click bulunur.

Trackpad

Aslında touchpad’den bir farkı yoktur. Tek özelliği dokunmatik alanının çoklu tıklamaya sahip olmasıdır. Yani 2 kere dokunduğunuzda mousedaki sol click görevini ele alır. Bu teknolojiyi ilk olarak Apple bulmuştur. Daha sonra diğer firmalarda touchpadlerine çoklu tıklama özelliklerini getirmiştir. Bu şekilde touchpadlerde hızlı bir kullanım olanağı sunulmuştur.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.