Günlük kullanımda mouselar nedir

Mouse Nedir? Fare Nedir?

Bilgisayarın çevre birimlerinden en popüler olan mouse nedir? Ne işe yarar? Farenin tarihçesi ve çeşitleri hakkında kısa ve öz bir yazı hazırladık.

Mouse’un Tarihçesi

Mouse yani farenin ismi nerden aldığını hiç düşündünüz mü ? Evet, şekli itibariyle fareye çok yakın bir şekli var. Zaten bundan 55 yıl öncede Douglas Engelbart’da bu şekilde düşünmüş. 1964 yılında Oregon Üniversitesinin ilk ve çok başarılı bir mühendisi olan Engelbart, Bilgisayarların tüm herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi için mouse denilen cihazı geliştirdi. Cihaz demek ne kadar doğru olur bilmiyorum çünkü bu mouse elinizin 2 katı büyüklüğünde ve %90’ı tahta parçası. Ağır ve kaba olmasından dolayı kullanımı çok zor olan bu mouse, 1970 yılında patenti alınarak bilgisayar çağının bir devrimi oluyor. 88 yaşında vefat eden Engelbart’ın icadı sahipsiz kalmayarak gelişimini sürdürmüştür. Engelbart’ın ürettiği mousedaki büyük ve ağır olan tekerlekler yerini mouse’da bulunan toplara bırakıyor. Bu toplar mouse içerisindeki millere temas ederek, hareketi algılanıyor ve ekrana yansıtılıyordu. Ancak bu farelerinde temizlenmesi zor ve hareketin algılanmasında kararsızlıklar yaşıyordu. Ayrıca hız konusunda çok yavaş bir mekaniğe sahipti. 90’lı yılların ortasında optik fareler hayatımıza girerek, mouse dünyasında büyük bir çığır açtı ve günümüzün optik ve mekanik farelerinin, gelişmesinde önemli bir rol aldı.

Mouse Nedir?

Mouse yani bir diğer adıyla fare, elimizin avuç içiyle tuttuğumuz ve bilgisayarın ekranındaki imleci hareket ettirmemize olanak sağlayan bir bilgi giriş aygıtıdır.

Farelerin amacı bilgisayar ekranındaki yani monitordeki cisimleri imleç yardımıyla hareket ettirme, taşıma, kopyalama gibi bir amaca sahiptir. Fareler düz bir yüzeyde hareket ettirilir. Hareketinin kolaylaşması için bazen mousepad gibi materyallere ihtiyaç duyulur. Fare terimi, farede bulunan kuyruk ve yapıya benzetilerek gelmiştir. Bazı fare modellerinde ekstra tuş ve özellikler bulunur. Bu ekstra tuşlara görevler atayarak kullanımı kolaylaştırabilirsiniz.

Mouse Çeşitleri

Fareler çeşitlerine göre 2’ye ayrılır. Bunlar, bilgisayara bağlanma şekline göre ve yapılarına göredir.

Bağlanma Çeşitlerine Göre Fareler

Uzun yıllardır herkesin forumlarda ve bir çok alanda tartıştığı bir konu vardır. Kablolulu mu? Kablosuz mu? fareler kablolu ve kablosuz olarak iki kısıma ayrılır.

Kablosuz Fareler 

Aslında bana kalacak olursa çok rahat bir kullanımları vardır. Ancak kablosuz fareler pilli veya bataryalıdır. Pili bitmek üzereyken yavaşlar ve abuk subuk hareketler yapmaya başlarlar. Bu duyguyu zaten kablosuz fare kullanmayanlar bilmez. Kablosuz farelerde kendi içlerinde grublara ayrılır. Bunlar, kızılötesi, radyo dalgalı ve bluetoothludur. Bu mouselar bilgisayara takılan alıcılar sayesinde çalışır. Alıcıların kapsama güçlerine göre uzak kullanım mesafeleri değişir.

Kızılötesi Fareler

Aslında günümüzde bulunmayan bu fare çeşidi, kızılötesi ismi verildiği bir bağlantı yoluyla bilgisayara bağlanır. Bu mouse çeşidi genellikle eski anakartlarda bulunan Ps/2 portuna bağlanır. Ayrıca usb portuna bağlanan modelleride mevcuttur.

Radyo Dalgalı Mouse’lar

Radyo dalgalı mouselar, radyo frekansı ile gerçekleşen elektromıknatıssal dalgalardır. Bu dalgalar uzun mesafeye kadar kapsam alanına girer. Yani metrelerce uzaktan bile frekansları kolayca algılayabilir.

Bluetooth Mouselar

Aslında şuanda bir çok kişinin yaygın olarak kullandığı mouse çeşididir. Çünkü bluetooth temel bir protokol kullandığından dolayı hemen hemen bütün cihazlarda çalışabilir.

Yapılarına Göre Mouse Çeşitleri

Yapılarına göre mouse çeşitleri aslında hareketi algılama şekillerine görede söylenebilir. Ancak bazı mouse çeşitleri dokunmatik, sensör gibi farklılıklar içeriyor.

Mekanik Mouselar

Mekanik dediğimizde artık aklımıza direk olarak klavyeler geliyor. Ama mekanik mouselarda durum bu şekilde değil. İçerisinde bulunan küçük bir top sayesinde hareketi algılıyor, topun hareketine göre imlece yön veriyor. Bu mouse çeşidi aslında mouse tarihinin en geçmiş zamanlarına dayanan bir çeşit.

Optik Mouselar

Adı üstünde olduğu gibi ışık hareketlerini izleyen mouselara optik adı verilmektedir. Optik mouselar kendi içlerinde 2’ye ayrılır. Bunlar lazer ve ledlidir.i

Led’li Mouselar

Aslında en yaygın olarak kullanılan mouse çeşididir. Ofis ve günlük kullanımlar için tercih edilir. Mouse’un altında bulunan kırmızı ışık ile tabir ettiğimiz aslında led olan mouse türüdür. Genellikle 800 dpi seviyesinde olurlar. Ancak bazı modeller 1600’e kadarda çıkabilmektedir. Çalışma mantığı yansıyan ışığı okuyarak gerçekleşir.

Lazerli Optik Mouselar

Genellikle oyuncular için üretilen ve fiyatları dudak uçuklatan cinsdendir. Bu paraya bu mouse olurmu yhhaaa 💰💰💰 diyeceğiniz şekilde pahalıdırlar. Çok yüksek hassasiyet seviyelerine çıkabilen bu mouselar cam yüzeyde dahi çalışabilmektedir.

Dokunsal Mouselar

Dokunsal mouselar logitech firmasının bir zamanlar tanıttığı mekanik mouseların toplarını elimizin altına koyarak geliştirdiği bir mouse çeşididir. Aşağıdaki görselde ona aittir.

Mouse Nedir- Dokunsal Mouselar
Logitech’in Dokunsal Mouseları

Touchpad

Günümüzde halen dizüstü bilgisayarlarda aktif olarak kullanılan bir mouse çeşididir. Klavye altında yer alır ve boyutu klavyenin genellikle 1/3’ü kadardır. Üst tarafında imleci hareket ettirecek dokunmalı bir alan bulunurken altında 2 adet sağ ve sol click bulunur.

Trackpad

Aslında touchpad’den bir farkı yoktur. Tek özelliği dokunmatik alanının çoklu tıklamaya sahip olmasıdır. Yani 2 kere dokunduğunuzda mousedaki sol click görevini ele alır. Bu teknolojiyi ilk olarak Apple bulmuştur. Daha sonra diğer firmalarda touchpadlerine çoklu tıklama özelliklerini getirmiştir.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.