Radyasyonun Zararları

Radyasyon kelimesini hayatımızda birçok yerde duymuşuzdur. Çünkü artık radyasyonun girmediği yer kalmadı, öyle ki elimizden hiç düşmeyen telefonlar, sürekli kullanım halinde olduğumuz bilgisayarlar bizi radyasyona maruz bırakan belkide en basit şeyler olabilir.  peki hayatımızda bu kadar yakında yer edinmiş radyasyonun ne olduğunu veya radyasyonun zararlarını biliyor musunuz.

Radyasyon bir diğer adıyla elektromanyetik dalga sayesinde enerji yayma anlamına gelir. Radyasyon, korunması olmayan kişilere ciddi şekilde zarar verebilir. Hamile kadınlar radyasyonun fazla olduğu yerlere çok yaklaşmaz çünkü bebeğine zarar verme riski çok fazladır. Bugün radyasyon zararları ve korunma yolları konusu hakkında bilgisi olmayanlar için bu listeyi hazırladık.

Radyasyonun Zararları

İyonlaştırıcı radyasyon, Canlı hücrelerde atomları etkilemek için yeterli enerjiye sahiptir ve böylece genetik materyallerine (DNA) zarar verir. Neyse ki, vücudumuzdaki hücreler bu hasarı onarmada son derece etkilidir. Ancak, hasar doğru bir şekilde onarılamazsa, bir hücre ölebilir veya sonunda kanserli hale gelebilir

Atom patlamasına yakın olmak gibi çok yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmak, cilt yanıkları ve akut radyasyon sendromu (“radyasyon hastalığı”) gibi akut sağlık etkilerine neden olabilir, ayrıca kanser gibi uzun süreli sağlık etkilerine de neden olabilir ve kardiyovasküler hastalık Ortamda karşılaşılan düşük radyasyon seviyelerine maruz kalmak, acil sağlık etkilerine neden olmaz, ancak genel kanser riskimize önemli bir katkıda bulunur.

Çocuklar ve fetuslar özellikle radyasyona maruz kalmaya duyarlıdır. Çocuklarda ve fetüslerde bulunan hücreler hızla bölünerek radyasyonun süreci bozması ve hücre hasarına neden olması için daha fazla fırsat sağlar. EPA, radyasyondan korunma standartlarını gözden geçirirken bu farklılıkları yaş ve cinsiyetten kaynaklanan duyarlılıkta dikkate almaktadır.

Bizlere Değerli Görüşünü Bildir.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek veya bize e-posta göndermek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın. ulutekno@gmail.com

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?