Soket İşlemcilerin Yapısı Nedir

Soket İşlemci Nedir ?

İşlemciler bazı dönemlerde farklı boyutlarda, farklı özellikte ve şekilleri bakımından ayrılmıştır. Yaşadığımız şu dönemde Soket İşlemci kullanılırken, bundan 10-20 sene öncesinde slot işlemciler kullanılmaktaydı.

Soket İşlemci Nedir ?

 Slot işlemcilere nazaran küçük ve yeni nesil işlemci çeşididir. Üzerinde bir çok pin bulunur. Pinler, anakart ile işlemci arasında bir köprü niteliği taşımaktadır. Bu pinler çok hassas ve kırılgan niteliğindedir.  Anakartın işlemci yuvasına oturtulur ve işlemci mandalı ile desteklenir. İşlemcinin ön yüzeyinde marka ve model ismi yazarken, arka kısmında bir çok pin ve yarı-iletkenler bulunur. İşlemci seçiminde anakart uyumu çok önemli bir hususdur. Bu konuda yeni bilgisayar toplayacaklar ve bilgisi olmayanlar bu işlemleri dikkatli bir şekilde okumalıdır. İşlemcide bulunan pinler, anakart söketindede aynı şekilde uyum sağlamak zorundadır. İşlemcide 775 pin bulunuyorsa anakartınızdada 775 pin girişi bulunması gerekir.

enesulusoylar

Herkese Merhabalar. Ben Enes Ulusoylar. Teknolojiyle, internetle ve sosyal medya ile her zaman haşır neşir olan birisiyim. Sizler için bu blogda içerikler üretmeye çalışıyorum. Bana yorum veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi Günler...

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.