Suya Düşen Telefonu Ne Yapmalıyız ?

Özellikle yaz sezonunun başlamasıyla telefonumuz denize, havuza veya göl, akarsu gibi yerlere düşebilir. Peki, bu durumda ne yapmalıyız ? ‘Suya düşen telefon tamir edilirmi ?’ Gibi sorulara yanıt bulacağız.


Suya Düşen Telefon Tamir Edilirmi ?

Öncelikle bu işlemleri uygulamadan önce telefonunuzu bir servise götürün. Eğer böyle bir imkanınız yoksa söyleyeceğim bu işlemleri uygulayın. Suya düşen telefonu kurtarmanın bir kaç yolu var, gelin birlikte inceleyelim.

  • Telefonunuzu Çok Hızlı Bir Şekilde Sudan Çıkarın.

Telefonunuzun suya düştüğünü gördüğünüz an hiçbir panik yapmayın. Olabildiğince telefonunuzu hızlı bir şekilde sudan çıkarın. Hızlı davranıp, telefonu sudan çıkarmanız donanımlara zarar verme olasılığını azaltır.

  • Telefonunuzu Kapatın.

Cihazınız sudan çıkardığınızda açık ise derhal kapalı duruma getirin. Eğer telefonunuzu kapatmazsanız kısa devreye sebep olabilir.

  • Bataryayı Sökün.

Telefonunuzun bataryası gömülü değilse derhal bataryayı çıkartın.

  • Çıkarabildiğiniz Tüm Donanımları Sökün.

Sökebiliceğiniz tüm parçaları telefonunuzdan sökün. Hafıza kartı, sim kartı vb. diğer tüm parçaları cihazınızdan ayırın. Telefonunuzda ne kadar az parça olursa telefonunuz da o orantıda daha hızlı kuruyacaktır.

  • Telefonunuzu Kurutun.

Telefonunuzda çıkartabileceğiniz tüm parçaları söktüğünüzden emin olun. Daha sonra telefonunuza zarar vermeyecek kurulama bezleri, pamuk gibi maddelerle cihazınızı kurutun. Fakat bu adımı yaparken telefonunuzu çok fazla hareket ettirmeyin. Çünkü su kaçmamış donanımlarına su kaçabilir. Bir diğer önemli konuysa saç kurutma makinesiyle asla kurutmayın.

Bu işlemleri uyguladıktan sonra cihazınızın nemini alacak maddelerin arasına koyun. Bu maddelerden biride ayakkabı kutusunun içerisinde bulunan nem önleyici jelika jelinin arasına telefonunuzu yerleştirin. Ancak jelika jelini bulamıyorsanız yulaf ve pirinci kullanabilirsiniz.

  • En Önemli Adım Beklemek

Yaptıklarınızın işe yaradığını görmek istiyorsanız telefonunuzu en az 24-48 saat bekleyin. Eğer telefonunuzu beklemeden çalıştırırsanız içerisindeki su, kısa devreye sebep olabilir. Bir diğer önemli konu ise telefonunuz suya düştüğünde çoğu markanın telefonu garanti dışı kalıyor.

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*