Teknoloji Bağımlılığı Ve Zararları

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı hem hayatımızı kolaylaştırıp, hem de bir çok  yeni sıkıntılarıda yanında getiriyor. Yetişkinlerin fazla zamanlar ile meşgul olduğu akıllı telefonlar, tablet, televizyon, elektronik oyunlar çağımızın vazgeçilmez zorunlulukları gibi görünsede, sadece yetişkinler için değil çocuklar ve gençler  için de oluşturduğu bağımlılıkla birlikte sakıncalarıda yanında getiriyor.

Teknolojik aletlerin çocuklara olan bağımlılık oluşturucu etkileri çok  güçlü. ‘Teknolojik bağımlılık’ denilen tanımlamada çocuk her geçen gün daha çok zamanını teknolojik aletlerle geçiriyor. Toplumdan  kaçma, içine kapanık haller , bu cihazları kullanması anne ve babası tarafından erişime engellendiğinde aşırı fazla duygular ve tepkiler verme gibi belirtiler psikolojik travmanın yarattığı faktörler arasında sayılabiliyor. Bu grup çocuklarda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluk daha fazla görülebiliyor.

Fiziksel zararlar da veriyor.
Yüksek teknoloji hızı ile gerçek hayat arasındaki farklılık çocukların davranışlarına katılık,hoşgörüsüzlük, empati yapamama, bu tür olaylar karşısında çözüm üretememe olarak ortaya çıkıyor. Çocuklar zamanla agresif kişilikler olabiliyor.. Toplumda iletişim kurmakta güçlük çeken çocuklar hayal ile gerçek dünyayı  ayırt edemeyecek derecede teknolojik aletlerden fazlasıyla etkileniyor.

Teknolojik aletlerin çocuklarda yarattığı fiziksel olumsuzluklar da şöyle sıralanıyor:
• Göz sorunları ve bozuklukları.
• Duruş ve iskelet kambur çıkma gibi  bozuklukların ortaya çıkması.
• Aşırı radyasyona bağlı olarak beyin hasarları.
• Hareket kısıtlılığının getirdiği birçok  kas ve eklem problemlerinin ortaya çıkması.
• Fazla kilo ile birlikte obezite riski.
• Uyku sırasında  bozulmalar ve uykuya dalış sorunları.

Anne babalar bu sorunlar için neler yapmalı?
Öncelikle çocukların ve gençlerin nelerle ilgilendikleri konusunda ebeveynler bilgi sahibi olmalı. Çocuklarla daha çok iletişimde olmak ve onların nelere daha çok  duydukları alanları takip etmesini sağlamak vede  güven ortamı oluşturmak.  Çocukların yaşlarına göre saatler, ilgilendikleri platformlar ve konular ilgili yeniliklerde de getirilmeli.

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*