Teknolojinin Hayatımıza Getirdiği Kolaylıklar

Teknolojinin hayatımıza soktuğu bir çok kolaylık ve zorluk vardır. Örnek vermekde gerekirse teknoloji sağlık alanında veya bir çok alanda hayatımıza yer katıyor. Teknolojinin insan hayatına getirdiği katkıları olduğu gibi olumsuzlukları da tabiki vardır. Fakat biz bu yazımızda teknoloji ile birlikte gelen kolaylıkları inceleyeceğiz.

Teknoloji aslında bilgi birikimi ile ortaya çıkar. Çünkü insanoğlu bilginin üzerine bilgi katmış ve kendini geliştirmiştir. Evet belki şuan bir bilgiye ihtiyacımız olduğunda internetin sayesinde kolayca erişebiliyoruz. Teknolojinin bize katkısı internet erişimi sayesinde bilgiye hızlı ve kolay ulaşabilmemizdir.

Araba ile yolculuk yaptığımızda 2-3 saatlik yollar bize fazla geliyor. Fakat eskiden insanlar yürüyerek günler boyu yolculuk yapmıştır. Şuan araba ile gittiğimiz yolları yorulmadan ve kolay gidebiliyorsak bunu teknolojiye borçluyuzdur.

Şuan birçok evde doğalgaz sistemi bulunmaktadır. Elimiz ile odun toplayıp yakmaya çalışmıyoruz. Çamaşırlarımızı çamaşır makinesinde bulaşıklarımızı bulaşık makinesinde yıkıyoruz. Su bulmak için yüzlerce metre gidip su aramıyoruz. Evlerimizde rahat,konforlu bir hayat sürüyoruz.

Kış aylarında üstümüze katlarca kıyafet giyip çıkıyoruz. Ayakkabılarımız,çoraplarımız.montumuz.şapkamız vb, giysiler kullanıyorsak teknolojiye borçluyuz.

Hasta olduğumuzda bir eczaneye gidip ilac isteyip veya bir hastaneye gidip tedavi oluyorsak bu teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıklardır.

Okullarımızda bulunan akıllı tahtalar, akıllı tabletler, projeksiyon gibi aletler kullanılıyor. Bu sayede dersler daha verimli ve etkileşimli geçmektedir. Kitap, defter vb. malzemeler not tutmamızı gelecek ve şimdiki nesillere aktarmamızı sağlıyor.

Hayatımızın her anında birçok yenilik ve gelişme olmaktadır. Bu gelişmeler hayatımıza zaman kazandırdığı gibi insan gücünü hafifletmiştir.

Teknoloji sayesinde binlerce meslek ortaya çıkmıştır. Artık insanlar insan gücüne göre değilde zeka gücüne göre ayrım yapmaktadır.

Bir bilgiyi saklayabilmemiz çok kolaylaşmıştır. Cep telefonlarımızdan, bilgisayarlarımızdan not tutabilir, cihazımıza bir şey olmaz ise yıllarca saklayabilmekteyiz.

Bu yazımızda teknolojinin insanlara yararını kısaca açıkladık. Evet teknolojinin hayatımıza getirdiği yenilikler veya kolaylıklar saymakla bitmez. Bir sonraki teknolojinin hayatımıza soktuğu zararları ile görüşmek üzere….

Yönetici

Merhaba ben Enes Ulusoylar.2002 yılında Çankırıda doğdum. Çankırı Hacı Murad-ı Veli lisesinde okuyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir