Teknolojiye Katkıda Bulunan Bilim İnsanları

Teknolojiye ayak uydurmak cidden zor çünkü teknoloji her an kendini yenileyen bir platform.Şuan da dünyanın bu hale gelmesi aslında teknolojinin gelişmesidir.Artık teknolojiyle kurduğumuz bir hayal yetenek ve azimin birleşmesiyle hayatımızda büyük yeri olan teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlıyor.Teknoloji insan hayatını fazla yakından ilgilendirdiğinden dolayı insanların bir kısmı teknolojiye fazlaca ilgi odağı oluyor. Ancak kimileri üretilen teknolojileri hayatını sürdürmeye devam ederken,Kimileride kendilerini zorlayarak elinden geldiğinin daha fazlasını üretmek için sabah akşam söylemeksizin durmadan çalışıyor.

Teknoloji tarihi öncesinde süregelmeyen birçok ismin imzasını taşıyor.Birilerini çok yakından tanıyıp takip ediyoruz.

Birilerinide sadece adını duymuşluğumuz var.Fakat ürettikleri ve geliştirdikleri teknolojiden mahrum kalmıyoruz. Hatta dua bile ediyoruz. Ama bazılarıda teknolojinin kilit kısımlarında rol yapsalar bile geri kalmış ve daha az gündeme geliyor ne yazıkkı.Teknolojiye bu yön veren bu isimler kim gelin yakından inceleyelim.

Steve Jobs

Bilgisayar endüstrisinin en kaliteli isimleri arasında kendinden çok bahsedilen Steve Jobs, Apple firmasının da yönetici sahiplerinden. Birden fazla insanın fikir kaynağı olan isim, Next Computer ve Pixar Animasyon Stüdyoları’nın da kuruculuğunda rol almış ve Apple firmasını da en üste çıkarmıştır. Ayrıca Walt Disney şirketinin de en büyük mal sahibi ve yönetici kurulu üyesi olan başarılı adam, 2011 yılında pankreas kanseri hastalığından  dolayı hayata gözlerini yummuştur.

Jack Dorsey

Bir çok kişinin  sosyal paylaşım ağı Twitter’ın yöneticileri arasında rol alan Jack Dorsey, 2008 yılına kadar da şirketin yöneticisi durumundaydı. Evrensel iletişim yolunda çok hatırı sayılır  adımları olan Twitter’ın yanı sıra mobil ödeme düzeneği olan Square’in de kurucusu olan Dorsey, Amerika’da 40 yaş altındaki en kaliteli CEO’ları arasında yer alıyor.

Jeff Bezos

İnsanlar artık ihtiyaçlarını internetten e-ticaret yoluyla satın alıyorlar.E-ticaretin şuanki boyutlarına gelmesinde büyük katkıları olan Amazon.com’un yöneticisi Jeff Bezos, 2013 yılında The Washington Post gazetesini almıştır. Havacılık ve uzay inceleme firması  olan Blue Origin’in de kurucusu olan Bezos, tüm dünyada hatrı sayılan bir ilham kaynağı adamı.

Tim Cook

Steve Jobs’un Apple’ın CEO’luğuyla yollarını ayrılmasıyla birlikte yönetici koltuğuna oturan isim, Steve Jobs’un felsefesini en iyi anlayanlardan  biri olarak göz önüne çıkıyor. Çalışma çoşkusuyla adından sürekli söz ettiren Cook, ünlü spor giyim markası Nike’ın da yönetim kurulunda bulunmakta.

Larry Page

Sergey Brin ile ortaklaşa arama motoru kralı Google’ı oluşturan Page, internet üzerinden hizmet etmek konusunda birçok insana fikir kaynağı olmaya devam ediyor. Günümüzde Google’ın da himayesi altında olduğu Alphabet firmasının yönetim kurulu yöneticiliğinde görev alıyor.

 

 

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*