USB’den Kali Linux Kurulumu

Posted by

Değerli Okuyucular, Dvd/Cd gibi eski depolama birimlerinin yerini artık ”Usb Flash Bellek” adı verdiğimiz cihazlar aldı. Artık format atarken ve işletim sistemlerini kurarken usb bellekler hız ve performans konusunda gayet iyi. Bizlerde bügün flaş bellek veya usb belleklerimize kali linux kurup usbden çalıştırmayı anlatacağız. Gelin birlikte yazımıza geçelim.


Gerekenler :

  • Rufus
  • Kali Linux
  • En Az 8 GB’lık USB bellek.

Burada bahsetmem gereken bir konu var; Kali Linux’u, rufus programı sayesinde usb belleğinize yazabilir, daha sonrasında usbyi boot ederek linux’u kolayca kullanabilirsiniz. Kali Linux’u kalıcı olarak kullanmak istiyorsanız bu durumda internetten kalıcı linux kurulumu diye aratabilir, linuxu kalıcı olarak kullanabilirsiniz. Biz sadece burada linuxu usbmizden boot ederek çalıştırmayı anlatacağız. Gelin aşağıda teker teker adımları inceleyelim.

İlk işlemimiz Kali Linux İso dosyamızı bu linkden indirmek olacak. Tercihinize göre light yani hafif versiyonları indirebilirsiniz. İndirdiğimiz .iso dosyasını flaş belleğimize yazabilmemiz için Rufus programınıda aynı şekilde sitesinden indirdikten sonra açıyoruz.

  1.  Bölümde iso dosyasını yazacağımız aygıtımızı seçiyoruz.
  2. Bölümde bulunan cd ikonuna tıklayıp indirmiş olduğumuz .iso dosyasını seçiyoruz
  3. Bölümdede başlat butonuna tıklayarak işlemi başlatıyoruz.

İmajımızı usbye yazmak biraz uzun sürebilir, sabırlı olun.

Yazma işlemi sona erdiğinde bilgisayara restart atıp, bilgisayarımızın açılışında bios tuşuyla bios ekranımızı açıyoruz. Bios ekranında bilgisayarımızı usbden başlatmak üzere ayarlıyoruz . Burada her cihazda bios ekranı farklı olduğundan kesin bir şey söyleyemiyorum. Daha sonrasında biosu kaydedip çıkıyoruz. Ardından Kali Linux menümüzden Live System seçeneğine tıklayarak sistemi açıyoruz. Karşımıza çıkan giriş kısmında Kullanıcı Adını : root Şifre: toor olarak giriş yapıyoruz. Daha sonrasında klavyemizi Türkçe yapabilmek için Terminal’i açıyor,

setxkbmap tr

Komutunu yazıyoruz. Artık klavyemizde İ,Ş,Ç,Ü gibi harfleri kullanabiliyoruz. Kali Linux Kurulumunun Sonuna Geldik. Kendinize İyi Bakın…

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir