Video Nedir ?

 

Video nedir? Hayatımızda artık video platformları oldukça fazlalaştı. Bunların öncülerinden Youtube; Youtube söylediğimiz gibi büyük bir platform ve milyon tane video arşivi bulunmaktadır. Hatta artık video çekme meslekleri ortaya çıktı. Bu mesleğe sahip olanlara youtuber denmektedir. Ben bu videoları izlerken açıkcası düşünüyorum. Video’yu kim buldu?

Veya video nedir gibi aklıma sorular takılmakta. Bende araştırma yaparak bu konuyu açtım. Ozaman konumuza yavaştan bir giriş yapalım.

Video’yu Kim Buldu ?

1920 yılında Logie Baird adında mucit bu projeyi düşünmüş ve sunmuştur.

Logie Baird sadece videoyu bulmakla yetinmeyip şuan günümüzün en önemli icatlarından televizyonu bulmuştur.

Video Nedir ?

İlk olarak video kelimesinin sözlükteki anlamını açıklayalım.

Görüntü ve sesi aynı anda kaydedebilen, daha önce diske kayıt edilmiş görüntü ile sesi aynı anda ekrana yansıtan araç veya aygıtdır.

Evet video nedir kısaca açıkladık. Fakat video çekebilmek için kameraya ihtiyaç var . Peki bu kamera nedir onuda açıklayalım.

Kamera Nedir ?

Dış içerikli görüntülerin kayıt edilmesine olanak sağlayan alete veya aygıta kamera adı verilir. Kameralar’da tabiki kendi içlerinde  ayırılıyor. Özelliklerinden tutunda kalitesine kadar bir çok etmeni barındırıyor. Şuanki telefonlarda bulunan kameralar ile mükemmel kareler ortaya çıkabiliyor. Video kameralar canlı hareketli görüntüler sağlarken fotoğraf makineleri anı yakalama moduyla karşımıza çıkıyor. Artık bu kameralar Youtube gibi platformlarda oldukça sık kullanıyor.

Video Nasıl Kaydedilir ?

Vidyo bandının bir yüzünde çok çok ufak tanecikli demiroksit tozları bulunmaktadır. Vidyoda band bir makaradan diğer makaraya sarılırken kafa olarak tanımı yapılan  makara veya bobin altından geçer. Vidyo sinyali manyetik saha banda doğru dağılma işlemi uygular. Band üzerindeki demiroksit zerreleri manyetik saha etkileşime göre yer farklılığında bulunurlar.  Ses bandında 20 ile 20.000 hz olmakta olan sinyal frekansı, görüntü bandında 30 ile 4 mhz ortalama olarak değişir. Bu bakımdan videoda bobin ile band arasındaki uzaklık ciddi şekilde değer kazanır. Band geçiş çabukluğuda da çok değerlidir. Olağan olarak bir vidyoda hava boşluğu elde eden silikon dioksit cam katmanın kalınlığı 850×10-9 cm’dir. Band geçiş hızı 19 cm/sn (71/2 inç/sn)dir. Bandın hızı kafanın şekline göre eskimişdir.

Yönetici
Yönetici hakkında 76 makale
Hayatının bir çok alanında küçüklükten beri bilgisine bilgi katan yeniliği seven teknoloji meraklısı ve aynı zamanda ulutekno.net'in yöneticisi olan biriyim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*